Бързо решение за Кипър

12 февруари 2014, 15:45 часа • 72325 | прочитания

Във вторник лидерите на кипърските турци и гърци изразиха желанието си за постигане на „възможно най-бързо споразумение” за обединяването на средиземноморския остров след подновяването на преговорите в перспективата на търсенето на крайбрежни газови находища.

Президентът на Република Кипър Никос Анастасиадис и лидерът на Севернокипърската турска република Дервиш Ероглу проведоха едночасова среща в сградата на ООН на бившето летище в Никозия, в присъствието на представителя на ООН в Кипър Лиза Бутенхайм.

Остров Кипър е разделен след турската инвазия през 1974 година в отговор на опита за държавен преврат с цел присъединяването на територията към Гърция. 30 години по-късно Република Кипър влезе в ЕС, но островът остана разделен след неуспеха на плана за обединяване, съставен под ръководството на ООН и подложен на референдум, на който текстът получи одобрението на кипърските турци, но бе отхвърлен от кипърските гърци.

През 2008 година последваха задъхани преговори, които бяха прекратени през 2012 година. В петък лидерите на двете общности одобриха декларацията, която бе подготвена от ООН, за да определи рамката на преговорите. „Лидерите ще имат за цел да постигнат възможно най-бързо решение и след това да организират отделни референдуми”, се казва в общо изявление, прочетено от Бутенхайм.

Общата декларация поставя рамка на преговорите за обединяване на острова, което стана по-необходимо от всякога в перспективата на експлоатацията на газовите богатства на острова и историческата рецесия в Република Кипър. В декларацията се казва, че ако постигнатото решение бъде одобрено на референдум, то ще доведе до формирането на „двуобщностна и двузонална федерация”, в която Кипър „ще бъде обединена законова единица в международен план, имаща обща суверенност”. Конституцията ще предвижда „обединената федерация Кипър да бъде съставена от две страни членки с равен статут” и ще забранява „частично или пълно обединяване с която и да е друга страна”.

След години на безплодни преговори скорошното откриване на газови находища в открито море край острова промени залога. Според Хуберт Фаустман, преподавател по история и политически науки в университета в Никозия, това е „най-голямата възможност за мир от 2004 година” насам. „Вашингтон вложи много от авторитета си в това последно усилие за мир, тъй като газът и петролът променят играта (…) Това е ситуация, в която всички печелят”, смята той.

Израел, който обмисля да изнася газ чрез газопровода, който минава през кипърските води и Турция, или да инвестира в завод за втечняване на газ на острова, „няма да даде своя газ на Кипър, ако не бъде постигнато решение”, казва Фаустман.

Още: Мерц: Първо да се свалят оръжията, след това да започнат преговорите

Още: Москва: Не са ни разбрали, първо преговори, после евентуално прекратяване на огъня

АФП

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес