Децата в Европа започват да учат чужди езици все по-рано

20 септември 2012, 13:34 часа • 5335 | прочитания

В Европа децата започват да изучават чужди езици на все по-ранна възраст, като за първия си урок повечето малки ученици са между 6- и 9-годишни, сочи доклад, публикуван от Европейската комисия. През последните 15 години повечето държави или региони са свалили началната възраст за задължителното чуждоезиково обучение, а някои предлагат такова дори в подготвителните предучилищни класове.

Още: 69-годишен изхвърли 20 000 евро в кофата за боклук

Още: В Гърция пишат за българските туристи: Пет милиона българи "изчезнаха" от статистиката

Немскоговорящата общност в Белгия например осигурява обучение по чужди езици на децата още на 3-годишна възраст. Докладът „Ключови данни за преподаването на езици в училищата в Европа — 2012 г.“ потвърждава, че английският определено е най-често преподаваният чужд език в почти всички европейски държави, а френският, испанският, немският и руският изостават далеч зад него, съобщиха от пресслужбата на ЕК.

„Езиковото и културното многообразие е една от най-големите ценности на Европейския съюз“, заяви Андрула Василиу, комисарят за образованието, културата, многоезичието и младежта. „Ученето на чужди езици улеснява общуването между хората и държавите и насърчава трансграничната мобилност и интеграцията на мигрантите. Радостна съм, че дори и най-малките ни граждани могат да открият магията на чуждите езици. Искам да насърча всички да погледнат отвъд най-често използваните езици, за да могат да усетят невероятното езиково многообразие, което крие Европа.“

От доклада става ясно, че през годините на задължителното образование все повече ученици в течение на поне една година изучават два езика. През 2009—2010 г. средно 60,8 % от учениците в прогимназията са изучавали два или повече чужди езика, което е с 14,1 % повече в сравнение с 2004—2005 г. За същия период делът на учениците в основните училища, които не изучават чужд език, е спаднал от 32,5 % на 21,8 %.

Още: Путин готви стрелба с "Орешник": САЩ косвено предупредиха

Още: Притиснат за примирие и объркан какво е "победа", Путин готви голяма въздушна атака по Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)

Английският е най-често преподаваният чужд език в почти всички 32 държави, обхванати от проучването (27-те държави членки, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия, Турция и Хърватия) — тенденция, която се е засилила значително в сравнение с 2004—2005 г. В прогимназиалния и гимназиалния етап на средното неспециално образование процентът на учениците, изучаващи английски, надвишава 90 %. Делът на тези, които изучават езици, различни от английски, френски, испански, немски и руски, е изключително малък (0-5 % в зависимост от държавата).

Докладът потвърждава и една изненадваща констатация — държавите, които изискват от бъдещите учители по езици да са прекарали известен период в страна, където се говори езикът, който ще преподават, са твърде малко на брой. Едва 53,8 % от учителите по чужди езици, участвали в наскоро публикуваното Европейско проучване на езиковите компетентности, посочват, че са били за повече от месец в държава, в която се говори езикът, който преподават. Зад тази средна стойност обаче се крият най-различни случаи: 79,7% от учителите в Испания са имали възможност за повече от месец да учат езика, който преподават, в страна, където той се говори, но такъв е случаят само при 11 % от техните естонски колеги. Тези констатации повдигат въпроса дали „потапянето“ на бъдещите учители в реална езикова среда следва да се счита за критерий за качество при подготовката им.

Редактор: Сияна Любомирова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентин Стоев
Валентин Стоев Отговорен редактор
Новините днес