Конституционните промени на Путин - прощаване с бъдещето на Русия

02 юли 2020, 19:00 часа 4838 прочитания

Поправките в Конституцията ще привържат Русия още повече към миналото. От това се опасяван историкът, политологът и журналистът Сергей Медведев пред швейцарското издание Neue Zürcher Zeitung.

Още: Нова руска тактика за Покровск и тревожна статистика на НАТО. Бивш шеф на ЦРУ съветва Тръмп как да играе с Путин (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Градски оазис в жегите: В Сена вече може да се плува

"Властта не е заинтересована в спасяването на животи. Както по много други въпроси, тя се интересува само от себе си, от политическата стабилност. Това не е борба с пандемията, а преследване на собствените интереси. Това, че държавната власт въведе определени ограничения, но не предприе мерки за подкрепа на населението, както това се наблюдаваше на Запад, показва, че тя защитава само себе си и "своите", смята Медведев. 

Според него е напълно възможно да се разгърне катастрофа от регионален мащаб и това вече не може да се скрие: в Ингушетия и Дагестан. В тези традиционно патриархални структури на Кавказ съществува и проблемът в това, че хората не вярват в коронавируса. Има голямо недоверие към правителството. Хората смятат, че болестта е измислена от държавната власт, за да ги контролира и чипира, допълва още историкът. 

"Държавата се основава на миналото. Русия няма бъдеще, само минало, казва още Медведев. Това  е същността на путинския завой. Гласуването за поправките в Конституцията е прощаване с бъдещето. Русия се консервира в средновековно, имперско състояние. Идеологията е  - предци, традиции, победа, велика държава, империя. Русия с лицето на Путин не може да се намери в съвременния свят", категоричен е Медведев.

Още: Медведев "прати" генералния секретар на НАТО в затвор в Сибир

Още: Русия си крие демографските данни: За да не се знае колко измират в Украйна

По думите му в Русия има много голям дефицит на самосъзнание. Страната не е открила себе си след десетилетия преход от бивша империя към съвременна страна. И затова ръководството представя на населението удобна, добре опакована идеология, която е много актуална във връзка с култа на победата от 9 май. Според Сергей Медведев конституционната реформа е само за продължаването на властта на Путин, който иска да получи абсолютна свобода на действие. В коментар за възможността за сближаване на Русия с Европа Медведев казва:

"Това е възможно само след оттеглянето на Путин. Не мисля, че при Путин е възможно сближаване с Европа... Цивилизационно Русия е европейска страна. Тя никога няма да стане азиатска страна... В Русия има и ще има европейска класа. Ще има европейски градове с власт с европейска практика на властта. Но като цяло тази гигантска страна никога няма да бъде европейска."

Германското издание  Die Welt обръща внимание на редица нарушения на изборния процес. 

"По време на гласуването на поправките в Конституцията Владимир Путин получава желания резултат. Гласуването не съответства дори на привичните ниски стандарти. Щетите, нанесени на слабата руска демокрация са огромни не само, защото Путин ще може да управлява до края на живота си" пише изданието.  В статията се отбелязва, че импровизираните избирателни участъци са символ на процедура, която съдържа безпрецедентно сериозни нарушения на идеята за свободни избори. Последиците могат да превърнат, и без това, претърпялата щети руска демокрация, в изключително показно явление. 

Още: "Мълчат, че командирите на 155-та бригада са мъртви": Взривове спряха газа и водата на руски морски пехотинци във Владивосток (ВИДЕО)

Още: Руски милиардер остава в ареста в Армения с обвинение в опит за завземане на властта

"В бъдеще в Русия, вероятно, ще гласуват, докато не бъде постигнат нужния резултат", прогнозира Die Welt . 

Френското издание Le Temps пише, че снимки показват как избиратели гласуват по два, дори по три пъти (по интернет, на хартия, в няколко избирателни секции). Видео показва как семейна двойка разбира, че техен роднина е гласувал за цялото семейство, дори от името на децата. Друго видео показва как двама сътрудници на милицията чупят ръката на журналист в една от избирателните секции в Санкт Петербург. 

Сутринта в последния ден от гласуването правителството изплати по 10 хил. рубли на всяко семейство с дете. Избирателни урни имаше в багажник на кола, на пън, без всякакви кабинки. Нито самото гласуване за поправките в Конституцията, нито процедурите по гласуването съответстват на руския избирателен кодекс, категорични са от френското издание. 

Според политолога Глеб Павлонски, който е работил за Владимир Путин през 2000-те години, настоятелният стремеж към плебисцит се обяснява с това, че "Путин чувства безпокойство в близкото си обкръжение. Той иска да се огради от него с друга легитимност. Той ще бъде избран от някакви народни избиратели, а не от граждани, а именно - веднага от целия народ."

Според информационния сайт Медуза.ио нарушенията по време на това гласуване могат да бъдат обобщени така:

Участие на ЦИК и на органите на властта в агитация за поправките в Конституцията;

Липса на правна база за провеждането на гласуването;

Неправомерни формулировки;

Принуждаване към участие в гласуването;

Фалшифициране.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес