С малко над 600 кг от декар среден добив стартира жътвата в Добружда. Тепърва предстои активната жътва. "Жънем с 25% по-малко от реколтата през 2024 г. Причината – замръзвания март и април и горещите дни след това. Не е това, което очаквахме, за съжаление", казва Радостина Жекова, председател на Добружданския съюз на зърнопроизводителите в ефира на bTV. По думите й по това, което се вижда на полето, пшеницата няма да бъде и с качествата от 2024 г.
ОЩЕ: ЕС ще намали вноса на пшеница и захар от Украйна с до 80 на сто
Цената на хляба
"Колегите от мелничарския бизнес ще трябва да добавят подобрители, за да направят качествен хляб. Цените миналата година се въртяха между 400-440 лв. за тон. В момента са около 300-340 лв. на тон, което е доста под себестойността", казва още Жекова.
По думите й България не влияе на цената на пшеницата. Последната хубава година е била 2021 г. – качество и добра цена.
ОЩЕ: Колко ще струва един хляб след приемане на еврото?
"Очакваме ниски добиви и на царевица, и слънчоглед. За сектор Земеделие предстои поредна трудна година. Четвърта година работим на загуба", посочи още Жекова.
ОЩЕ: Цените на храните отново тръгнаха нагоре
"Пшеница за българско потребление ще има, произвеждаме достатъчно. В цената на хляба влизат и още много други неща – ток, горива, заплати, вероятно ще доведе до увеличаване на цената, въпреки че пшеницата е по-евтина със 100 лв. на тон", прогнозира Жекова.