НАТО няма да разполага собствени ракети в Европа в отговор на появата на руските „Новатор“. Вместо това Алиансът ще се съсредоточи върху укрепването на технологиите за отбрана. Това отбелязва агенция БГНЕС, като цитира материал на Deutsche Welle.
Още: Русия си крие демографските данни: За да не се знае колко измират в Украйна
Още: Г-н президент, Влад Путин ще продължи да ви обижда, ако покажете слабост: Апел към Тръмп
НАТО възнамерява през 2020 г. да отговори на разполагането от Русия на крилати ракети 9M729 „Новатор“ с редица отбранителни мерки, заяви генералният секретар Йенс Столтенберг. "Що се отнася до ракетите 9M729, ние като отговор ще работим по системите за противовъздушна и противоракетна отбрана, над конвенционалните оръжия, за засилване на състоянието на бойна готовност и за ускорена тревога в случай на изстрелвания", уточнява още генералният секретар пред ДПА. Според него страните от НАТО вече са се споразумели за подходящи мерки.
Столтенберг подчерта за пореден път, че разполагането на 9M729 е в нарушение на Договора за ликвидация на ракетите със среден и малък обсег (ДРСМО). "Това е част от руската стратегия за инвестиране в съвременни технологии - включително в съвременно ядрено оръжие", заяви ръководителят на организацията. Столтенберг подчерта, че НАТО няма да отговори на Русия чрез разполагане на собствени ракети в Европа.
Според западните разузнавателни агенции, Русия не само е тествала, но и е приела във въоръжението си най-малко 64 крилати ракети 9M729.
Още: Германският канцлер: Русия вече ни атакува. ГУР: Кремъл праща войници в Армения (ВИДЕО)
Съединените щати и НАТО смятат, че създавайки ракета 9M729, способна да лети на повече от 500 километра, Москва нарушава ДРСМО. Руската страна отбелязва, че 9M729 е заредена с такова количество гориво, че ракетата не може да преодолее 500-километровото разстояние.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Руски милиардер остава в ареста в Армения с обвинение в опит за завземане на властта
Припомняме, че в началото на февруари 2019 г. ръководителят на Държавния департамент на САЩ Майк Помпео обяви прекратяването на участието на САЩ в Договора за ракети със среден и малък обсег. На следващия ден руският президент Владимир Путин обяви ответен отговор и възложи на Руското външно министерство и Министерството на отбраната да спрат по-нататъшните опити за преговори по това споразумение.