Великобритания и Германия подготвят широкомащабен военно-икономически договор, който предвижда двете държави да си окажат задължително помощ в случай на заплаха срещу която и да е от тях. Британският премиер Киър Стармър и ексгерманският канцлер Олаф Шолц подготвиха почвата миналото лято (2024 година), когато в обща декларация посочиха, че двете страни ще задълбочат сътрудничеството си в областта на отбраната и икономиката.
Текстът на бъдещия договор и всички подробности съвсем скоро ще бъдат уточнени и финализирани. Очаква се официално документът да бъде подписан на 17 юли, твърди Politico на база свои източници.
Още: Ще изпрати ли Германия ракети „Таурус“ на Украйна? (ВИДЕО)
Ключова глава – тази за отбрана. Основен принцип в нея – всяка стратегическа заплаха към едната от двете държави ще се счита за заплаха и срещу другата, съответно – ще бъде оказана помощ. Това означава, че Германия би имала договори с изрични клаузи за оказване на помощ с двете ядрени сили в Европа – и Великобритания, и Франция, с която Берлин вече има споразумение. Това е основна линия в политиката за сигурност и на новия германски канцлер Фридрих Мерц. Отделно, договорът между Великобритания и Германия всъщност е сигнал и за отстъплението на САЩ под ръководството на Доналд Тръмп в рамките на НАТО – Още: Великобритания и Германия ще правят заедно нова ракета
Очаква се документът да съдържа допълнителни мерки за борба с нелегалната миграция, за развитие на транспорта, както и на научните изследвания и иновациите. Той също така ще включва ангажимент за насърчаване на трансграничния обмен - изключително трудна област за правителството на Стармър, тъй като той е изправен пред натиск да намали както законната, така и нелегалната миграция.
Политически трус във Великобритания?
Същевременно Sky News публикува материал, според който Стармър е изправен пред перспективата за вътрешен бунт. В Лейбъристката партия расте недоволството от управлението му и дори министри в правителството казвали, че той може да бъде свален от поста в рамките на няколко месеца, казват източници на телевизията. Ако лейбъристите не се справят добре на предстоящите избори в Уелс, Лондон и Шотландия, то опасността Стармър да си отиде е реална.
Основното недоволство е от икономиката – преди два дни финансов законопроект на Стармър мина в британския парламент, въпреки че отваря нова бюджетна дупка от 5 млрд. паунда. Той беше значително смекчен, за да не се орязват например определени държавни социални помощи (Pip) - Още: Недоволството от Стармър в партията му расте, ще бъде ли сменен?