Проф. Сергей Игнатов: Прекаленото екранно време при децата нанася поражения на мозъка като една малка ракия

04 юли 2025, 20:21 часа 592 прочитания

„До 13-14-годишна възраст прекаленото екранно време е равно на една малка ракия да му дадете да изпие като поражения в мозъка. Ако се задържиш, когато се скролва, постоянно влизаш от ситуация в ситуация, която оказва психологическо въздействие върху детето“. Това каза бившият министър на образованието проф. Сергей Игнатов в предаването „Лице в лице“ след централната емисия Новини по bTV.

Още: Децата диагностицирани с аутизъм са се увеличили драстично: До каква възраст не трябва да се дават устройства на подрастващите

„Не могат изцяло да забранят социалните мрежи, защото тези деца се прибират вкъщи и те са в различни семейства – едни ще спазват забраната, други – не. Трябва да се контролира използването на телефона в училище. Северните страни се върнаха към някогашния краснопис, оказва се, че е свързано с определени центрове в нашия „главен компютър“, каза проф. Игнатов.

Екранното време и аутизмът

„Социалните мрежи са една новост пред нас, един океан, в който не сме се научили да плуваме, всички страни търсят някакъв път за регулиране. В по-развитите страни се увеличава броят на децата с аутизъм или подобно. Оказва се, че пребиваването пред екран води до такива изменения, за които се смята, че детето страда от аутизъм. Вече науката добре се движи и може да различи децата, които са се родили така и такива, които са го придобили след общуването с екран. Добрата новина е, че това е лечимо“, посочи Игнатов.

Още: Психолог: При свръхупотребата на дигитални устройства, децата не могат да се свържат с това, което наистина се случва

„През последните години имаме млади хора, които изпитват трудност във вербалната комуникация, имат проблем с концентрацията. Когато се намираш във виртуална среда постоянно се сменя ситуацията““, посочи още той. „Имаме киберсигурност, добри специалисти, имаме критична маса от такива специалисти, но там контролът е много затруднен. Не знаем кой стои отсреща“, коментира бившият министър. 

Още: 9 негативни последици за децата от продължителното стоене пред екран

„Това, което може да се направи, е в обществена среда, както е училището, да не се ползва телефон. Ако има нужда, учителите ще се свържат с родителите. Телефонът най-малко се ползва като телефон. Поне по време на учебния процес децата трябва да може да общуват между себе си и с училището“, каза Сергей Игнатов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес