Тандемът повече не съществува, системата на управление се завърна към модела, при който Владимир Путин е в ролята на върховен арбитър, се казва в доклада "Голямото правителство на Владимир Путин. Политбюро 2.0".
Още: Забрана за шофиране: Отнеха книжките на актриси от "Хари Потър"
Още: Паднал върху камион мост едва не уби двама души (ВИДЕО)
"Управляващият елит на Русия може да бъде описан с модела на съветския колективен властови орган – политбюро на ЦК на КПСС", се казва в доклада на президента на холдинга "Минченко Консълтинг" Евгений Минченко и неговия колега Кирил Петров. Според тях, вместо от тандем Русия се управлява от конгломерат конкуриращи се за достъп до ресурсите кланове. Осемте лидери на тези кланове политолозите се включили в "Политбюро 2.0", чиито членове никога не се събират на общи съвещания. Путин играе ролята на върховен арбитър и модератор. Отчасти системата се завърна към тази, която се сформира през времето на втория мандат на Путин, но в усложнен вариант, смята Евгений Минченко.
Министър-председателят Дмитрий Медведев не е член на тандема, а един от осемте приближени на Путин, пишат авторите: на него му се наложи да се откаже от самостоятелните политически амбиции и да се лиши от своите хора в силовите структури /във Федералната служба за изпълнение на наказанията и следствения департамент на МВР/. Но апаратната му позиция му позволява да оглавява собствена група със самостоятелна икономическа основа, в която влизат вицепремиери, министри, регионални началници, високопоставени юристи в съдилищата, Държавната дума и правоохранителните органи и бизнесмени. Експертите посочват като съюзници на Медведев Роман Абрамович, Александър Волошин и Татяна Дяченко.
Другите "членове на политбюрото" - ръководителят на президентската администрация Сергей Иванов, който трябва да осигурява вътрешния баланс в елита, и неговият първи заместник Вячеслав Володин, човек без сериозна икономическа основа, но с влияние върху Единна Русия, Държавната дума и някои губернатори.
Още: Атина е изправена пред водна криза
Игор Сечин, съдейки по доклада, както и преди е притегателен център за част от бюрокрацията и бизнеса, той запази неформалното си влияние върху силовите структури, но неговият стремеж да се превърне в основен играч в топлинно-енергетическия комплекс /ТЕК/ се натъква на силна опозиция, включително от страна на "членовете на политбюрото" Генадий Тимченко и Юрий Ковалчук. В "политбюрото" също така влизат Сергей Собянин и Сергей Чемезов, доминиращ играч в сферата на военно-промишления комплекс.
Целта на всички тези групи е конвертирането на властта в собственост, предаването й по наследство и нейното легитимиране в Русия и чужбина. Основните проекти, около които има конкуренция, са "голямата Москва", развитието на Сибир и Далечния Изток, новият етап от приватизацията.
Още: Бивш баскетболист стана кмет на балканска столица (ВИДЕО)
Още: Русия порази фирмата на най-богатия човек в Полша (ВИДЕО)
Групата на Сечин, според авторите на доклада, е заинтересувана от по-консервативно, инерционно развитие на събитията, ролята на групата на Медведев ще нарасне в случай на "управляема нестабилност", а от кризата най-голяма полза има групата на Собянин.
Системата е неустойчива, смята Минченко. В нея има прекалено много противоречия, а след процеса над Пуси Райът допълнително влияние ще получат представителите на либералното крило, включително Медведев.
Винаги съществуват групи по интереси, заяви чиновник, близък до президентската администрация. Минченко е прав в това, че, тъй като моделът на елита от съветските времена почти не се е сменил, сравнението с политбюро е напълно коректно.
Още: 12-и път за четири години: Вулкан в Исландия отново изригна (ВИДЕО)
Друг федерален чиновник не е съгласен със състава на "политбюрото". Според него, не по-малко влияние имат Игор Шувалов, Герман Греф, Евгений Школов и Аркадий Ротенберг /те са посочени в доклада като "кандидат-членове на политбюро"/. Не е факт, че тази система е оцеляла от миналия мандат на Путин: влиянието на отделните хора от обкръжението на президента е намаляло, той слуша всеки по-малко, а взема решенията практически сам.
Политологът Игор Бунич смята, че всеки от споменатите играчи има влияние в своя строго регламентирана зона на отговорност /Сечин не си пъха носа в политиката, а Володин – в икономиката и т.н./, а Медведев е с най-голяма тежест от всички.
В описаната система не е отчетено, че в страната има политическа криза и че залозите на играчите са много високи, отбелязва политологът Олга Криштановская. Фрагментирането на елита се случва по отношение на започващата революция и протестно движение и Медведев по-скоро се намира в опозиция.
Доминиращото усещане в елита – всичко е нормално, възразява Минченко. При подготовката на доклада са анкетирани много експерти и е нарисувана балансирана картина.
В-к "Ведомости"