Заради пандемията и последвалата война в Украйна цените на торовете в световен мащаб са поскъпнали неколкократно, а това принуждава фермерите да търсят алтернативен начин за наторяване на земеделските площи.
Още: ЕС готов да съдейства за възобновяване на ядрените преговори с Иран
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.07.25 - Днепропетровск е все по-честа мишена на руските ракети
Заради скъпият природен газ най-големият завод за торове в света, който се намира в Германия - BASF, спря производството на амоняк - основна суровина за торовете. От управата на завода обявиха преди седмици, че ще купуват амоняка, вместо да го произвеждат, но това ще оскъпи крайния продукт за клиентите.
Поради тази причина албанският фермер Албан Чакали търси алтернативни начини за наторяване, предава АФП, цитирани от БГНЕС. 38-годишният фермер от балканската страна притежава само 5 декара земеделска площ в град Мамурас, в северозападна Албания, но вече не може да си позволи торове на химическа основа, внасяни от чужбина.
Както и в други части на света, селскостопанският сектор на Албания е засегнат от нарастващите разходи, като цените на горивата и торовете скочиха, след като Русия, основен производител и на двете стоки, нахлу в Украйна.
Още: Убийството на пътя е престъпление: Френският парламент прие нов закон
Още: Путин и Макрон говориха за пръв път от три години: Какво си казаха?
За да ограничи разходите, Чакали вече търси отпадна утайка от кафе - естествен тор с лесен достъп в Албания, където пиенето на кофеиновата напитка е традиция, и кафенета има на почти всеки ъгъл. За да събере отпадъчното кафе, обаче, фермерът обикаля по цял ден кафетата, като рекордът му е до 40 кг. събрано старо кафе за ден.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Палки и бруталност: Русия арестува азербайджански лидери (ВИДЕО)
След обиколката фермерът смесва кафето с компост и чака поне три месеца, за да стане той качествен. Крайният продукт е "богат на азот, магнезий и калий и е добър заместител на химическите торове" и "отблъсква насекомите", казва Чакали пред АФП.
Все повече от близо 280-те хиляди дребни фермери в Албания се връщат към подобни традиционни методи за наторяване вместо да плащат по-високи цени за вносни торове.
Торовете и горивата представляват над 45 на сто от разходите в земеделското производство в страната.
Още: Командирът на 8-ма общовойскова руска армия е убит - първи данни*
Още: Откраднал 35 млн. долара: Бившата дясна ръка на Шойгу ще лежи дълго в руски затвор
Русия беше най-големият вносител на торове в Албания през 2021 г., като общата стойност на продуктите надхвърля 11 милиона долара.
С преминаването от химически торове към утайка от кафе, фермерите пестят между 1500 и 2000 евро на година.