Русия пусна в действие "газовото оръжие"

08 май 2014, 21:00 часа • 18977 | прочитания

На 1 юни Русия въвежда режим на авансово плащане за газа, доставян за Украйна, съобщи руският министър на енергетиката Александър Новак пред ИТАР-ТАСС. Това означава, че "Газпром" ще отпуска на Украйна толкова газ, колкото Киев предварително плати.

Още: Путин: Винаги имам желание да ударя някого (ВИДЕО)

Още: BBC: Българските, шпионирали в полза на Русия, били на събитие в британския парламент

"7 май беше крайният срок, който украинската страна имаше, за да плати за доставките на газ през април. От март тази година "Нафтогаз" не е направила нито едно плащане. Общият дълг на Украйна вече достигна 3,5 милиарда долара", заяви министърът.

Той посочи параграфи от договора за доставки на газ от 2009 г., според които плащането за газа може да премине към авансов режим.

От своя страна по-рано днес Украйна оспори цифрата, обявена от "Газпром", настоявайки, че в нея са включени допълнителни начисления.

Още: Гръцките данъчни погват сделките с имоти

Още: Блян за крепостничество: Путин пак превърна украинците в руснаци (ОБЗОР - ВИДЕО)

От 1 април Русия вдигна ударно цената на газа за Украйна.

Именно сигурността на газовите доставки е едно от основните опасения за последствията от украинската криза в България. През 2009 година за около месец по време на зимата "Газпром" спря доставките заради търговски спор в Украйна и България беше една от страните, които пострадаха най-много.

Още: "Следващото средство е войната": Асен Агов за новите мерки срещу Путин

Още: Арабски поглед: Ще приключи ли все някога войната в Украйна?

Пред Actualno.com енергийният експерт Атанас Тасев припомни, че коефициентът ни на зависимост и то главно от Русия е между 92 – 98% и зависи от обема на националния добив на газ.

Преди два месеца проф. Тасев каза, че основните ни оръжия при спиране на газовите доставки от Русия са хранилището в Чирен и интерконекторната връзка с Гърция. От Чирен можем да теглим в началото дневно по 5-5,5 млн. кубични метра газ – там има 220 млн. кубични метра технологично годна за използване суровина, после дневното количество ще намалее. От Гърция с обръщане на потока ще си докарваме около 2-2,5 млн. кубични метра газ. Дневно, след зимата, България има нужда от около 5-7 млн. кубични метра газ за задоволяване на нуждите. Затова от гледна точка осигуряване на бита и топлофикациите няма да има проблем, каза експертът.

По-рано днес Комисията по външна политика към парламента прие позиция по кризата в Украйна. Тя изключва всякакви икономически санкции за Русия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес