Рестарт на проекта АЕЦ "Белене"? Министърът мълчи, други ще решават за реакторите за Украйна

05 май 2025, 11:38 часа • 754 | прочитания

Окончателното решение относно бъдещето на оборудването за АЕЦ „Белене“ следва да бъде взето от Народното събрание – по този начин министърът на енергетиката Жечо Станков отговаря на три парламентарни въпроса във връзка със заявения отказ на правителството да продаде двата ядрени реактора на Украйна, която иска да доизгради блокове 3 и 4 на своята Хмелницка атомна електроцентрала. „В изпълнение на решенията на Народно събрание от 6 юли 2023 г. и от 11 септември 2024 г. ще бъде внесен доклад до парламента относно предприетите действия и резултатите от проведените преговори с украинската страна за продажба на оборудване с дълъг цикъл на производство, собственост на „Национална електрическа компания“ ЕАД, предназначено за проекта АЕЦ „Белене““, гласи отговорът на министъра на въпроси, зададени му от депутатите от ПП-ДБ Мартин Димитров и Ивайло Мирчев.

Още: „Трябва да се отървем от тях“: Хиновски за решението да не продаваме реакторите за АЕЦ „Белене“ на Украйна

Те искат да знаят отказва ли се държавата от продажбата на реакторите, възнамерява ли тя да рестартира проекта за АЕЦ „Белене“, има ли риск сделката да не се осъществи и България да не реализира приходи, на какъв етап са преговорите с Киев и какви са намеренията на правителството по отношение на сделката. Жечо Станков обаче прехвърля топката към парламента.

Снимка: Министерство на енергетиката

Отказ, но не официален

На 15 април вицепремиерът и лидер на БСП Атанас Зафиров съобщи, че е провел разговори с партньорите в управлението, включително с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, и от тях е произлязло „общо решение“ относно съдбата на двата реактора, доставени от „Росатом“ за АЕЦ „Белене“. То е, че те няма да бъдат продавани. Думите на Зафиров са победа за БСП, която от години води битка за рестарт на проекта за АЕЦ-а, спрян още през 1990 г. Според него реакторите са актив, който е част от енергийната сигурност и икономическата независимост.

Впоследствие Борисов обяви, че американският президент Доналд Тръмп има връзка с решението на управляващото мнозинство, защото имало идея американски фондове да инвестират в центрове за изкуствен интелект от нас, а те биха имали нужда от ток. Лидерът на ГЕРБ спомена името на Илон Мъск и компанията Microsoft: Тръмп има пръст в това: Борисов обясни защо няма да продадем реакторите на АЕЦ "Белене" (ВИДЕО).

През лятото на 2023 г. българският парламент даде разрешение за продажбата на реакторите на Украйна, като определи и краен срок до 13 март 2025 година. До изтичането му обаче не бяха подписани никакви официални документи.

Според украинското министерство на енергетиката българското правителство все още не е изпратило официална позиция за отказ от продажбата. Украинският парламент взе решение за закупуване на реакторите, за да се завърши АЕЦ „Хмелницки“ – ключов проект за енергийната сигурност на страната. Блок 3 и 4 са завършени съответно на 80% и 25%, по данни на държавната компания „Енергоатом“. Освен от България, реактори ВВЕР-1000 Украйна може да закупи само от Русия, което, разбира се, няма как да се случи.

Има и официални изявления от Киев, според които България опитва да покачи продажната цена на оборудването. Според депутата от партията на Володимир Зеленски – „Слуга на народа“ – Андрий Жупанин страната ни е поискала 100 милиона долара повече. Миналата година ръководството на „Енергоатом“ заяви, че България е поставила цена от 600 милиона долара за двата реактора: Украински депутат: България поиска повече пари за оборудването на АЕЦ "Белене".

От един от отговорите на Жечо Станков, дадени писмено на депутатите, става ясно, че с решение на Народното събрание от 6 юли 2023 г. продажната цена не може да бъде по-ниска от платената от НЕК ЕАД на „Атомстройекспорт“ АД – 601 617 133 евро, което е над 1,1 млрд. лв.

Снимка: Жечо Станков, БГНЕС

Как вървят преговорите?

Със същото решение беше даден 60-дневен срок за преговори с Украйна. Също така беше отменено решение на парламента от 7 юни 2018 г. за възобновяване на действията по търсенето на възможности за изграждане на АЕЦ „Белене“ съвместно със стратегически инвеститор, на пазарен принцип и без предоставяне на държавна гаранция, чрез отделяне на активите и пасивите за Проекта АЕЦ „Белене“ в отделно проектно дружество.

Още: Енергиен експерт: Борисов, Пеевски и БСП не дават реакторите от "Белене" по заръка на Москва

Решението на парламента от 11 септември 2024 г. пък гласи, че срокът за провеждане на преговорите, възложени с предното решение, се удължава със 180 дни, т.е. до 10 март 2025 г. След приключване на преговорите министърът на енергетиката трябва да представи доклад до Народното събрание за вземане на решение за продажбата на оборудването. Такъв ще бъде внесен, обещава Станков, а след това решението ще е на парламента.

Вижте трите отговора на министъра тук, тук и тук.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес