Министерството на външните работи не е изпращало официално запитване до администрацията на САЩ и президента Доналд Тръмп по повод санкциите по закона "Магнитски" и тяхното евентуално отпадане за лидера на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски и бившия финансов министър Владислав Горанов.
Това става ясно от отговор по парламентарен контрол на министъра на външните работи Георг Георгиев на въпрос на съпредседателя на "Да, България" и депутат от ПП-ДБ Божидар Божанов.
По този начин се оказва, че министър Георгиев опроверга партийния си лидер Бойко Борисов, който от своя страна в средата на април бе категоричен, че Пеевски и Горанов ще бъдат извадени от санкционния списък на САЩ, защото двамата били вкарани в списъка с "доноси". Тогава на брифинг в кулоарите на парламента Борисов в отговор на въпрос дали подкрепата на Пеевски е пасив за ГЕРБ, Борисов заяви, че той не бил санкциониран за корупция.
Още: Peevski style: Бий Киселова, да се сещат останалите
"Ще дойде време и за него (Пеевски), и за Горанов да излезе истината, както излезе и за Унгария. Ние официално сме питали и те, както вчера на унгарците, ни казаха - по публикация в "Политико". Аз за Влади Горанов гарантирам. Сега ще излязат и проверките. Аз знам, че по линия на службите там (в САЩ) няма такова нещо (данни за корупция)", каза Борисов и подчерта изрично, че нямал информация кога се очаква САЩ да извадят двамата от списъка "Магнитски", но изрично обяви, че "тече такъв процес".
Снимка: БГНЕС
В този смисъл в контекста на думите на министър Георгиев не става ясно кой и докъде е изпратил "официално запитване", особено след като във външно министерство липсва информация за такова. Спекулации се появиха и около срещата на Борисов с Доналд Тръмп - младши, който гостува в София на бизнес форум в края на април, но информация и кадри от тази непланирана среща така и не бяха оповестени.
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Ах, този "Магнитски"
Проблемът със санкциите по закона "Магнитски" произтича и от гледна точка на легитимацията на Пеевски във властта, след като два вота на недоверие по-късно на практика промениха управленското мнозинство и то вече се крепи с гласовете на ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН и ДПС-НН. По този повод пък Борисов не изрази недоволство, а напротив - изрази готовност заедно с Пеевски да правят "не само сватба, но кръщене и погача, всичко ще има", само и само да продължи управлението на кабинета с премиер Росен Желязков.
Иначе българските граждани, наказани по глобалния закон "Магнитски" са 8 - Делян Пеевски, Васил Божков, Илко Желязков, Владислав Горанов, Николай Малинов, бившите главни изпълнителни директори на АЕЦ "Козлодуй" Александър Христов Николов и Иван Генов, и Румен Овчаров. Освен това, Пеевски и Божков са санкционирани за корупция и от Великобритания.
Снимка: БГНЕС
Сравнението с Унгария
Увереността на Борисов по темата произтече и от инициативата на САЩ да свали санкциите по "Магнитски" срещу едно от най-близките политически лица до унгарския премиер Виктор Орбан и началник на политическия му кабинет Антал Роган. Решение тогава бе разчетено като знак за близките отношения между администрацията на Доналд Тръмп и унгарския премиер, коментира АФП.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че Роган е изваден от черния списък на Държавния департамент и вече е информирал за това унгарския си колега Петер Сиярто. Според Рубио присъствието на Роган в черния списък по “Магнитски“ е несъвместимо с интересите на външната политика на САЩ.
Още: Политическият балон се пука, а Борисов и Радев нямат изход. Кой ще оцелее? (ВИДЕО)
Санкциите срещу Роган бяха наложени от администрацията на президента Джо Байдън дни преди изтичането на мандата на президента през януари. В България същата администрация наложи и санкциите срещу осемте в нашия списък.