Арабски поглед: Ще приключи ли все някога войната в Украйна?

05 май 2025, 07:30 часа • 1500 | прочитания

Разговорите за прекратяване на войната между Русия и Украйна станаха нещо обичайно. Международните дискусии между различните страни, насочени към възстановяване на спокойствието в двете страни, обаче не надхвърлят обстрела, който не спира дори за час, въпреки многократните призиви за прекратявания на огъня.

САЩ полагат безуспешни усилия да прекратят войната. Но ожесточените боеве продължават на територията и на двете страни, независимо дали в Курската област или по фронтовата линия в Източна Украйна. Въпреки това инициативите, предложени за намиране на решение, което ще възстанови мира, сами по себе си представляват значителен напредък. Преди това изход се търсеше изключително на бойното поле и нямаше перспектива за споразумение за прекратяване на огъня. Америка и Европа, потопени в събитията, предоставиха на Киев помощ и въведоха антируски санкции.

С идването на Доналд Тръмп в Белия дом ситуацията се промени. По време на предизборната си кампания той многократно обещаваше да прекрати украинската война веднага след идването си на власт. За да изпълни обещанието си, той наруши изолацията на руския диктатор Владимир Путин. Тръмп проведе 90-минутен телефонен разговор с него и изпрати своя специален пратеник Стив Уиткоф в Москва, за да обсъди подробностите по предварително споразумение, което би било прелюдия към дългосрочно решение.  Още: 100 дни провал: Тръмп се отказва от ролята на посредник в мирните преговори в Украйна

Условията за мир

Мирните усилия на Тръмп уж се приемат от Русия, с изключение на няколко ключови детайла. САЩ са разработили рамка за мирно споразумение, която включва: признаване на руския статут на Крим, неофициално признаване на руския контрол над голяма част от украинските територии, станали част от страната от 2022 г. насам, и вето за присъединяването на Украйна към НАТО.

В същото време Киев запазва възможността да се присъедини към ЕС в замяна на твърди гаранции за сигурността на Украйна и финансиране. Последното предложение на Америка има за цел да принуди двете страни да направят компромис и да приемат проекта за споразумение, в противен случай Белият дом ще откаже да посредничи. Още: Ще държим "лошите актьори" извън Украйна: Тръмп със знакови думи и F-16 (ОБЗОР - ВИДЕО)

Украйна счита предложението на САЩ за несправедливо и проруско. То игнорира искането за пълно изтегляне на руските сили от територията на страната, възпрепятства влизането ѝ в НАТО и не гарантира нейната сигурност. В тази връзка Киев се обърна към Европа, стремейки се да подобри позицията си в преговорите, предвид настоящото недоволство от политиката на Вашингтон, пише арабското издание Ал Халидж.

Въпреки несигурността обаче, тези политически ангажименти представляват значителен напредък към разрешаването на военния конфликт, особено след като Зеленски и Путин изразиха готовността си за директни преговори. И двете страни, изтощени от войната, са готови да сложат край на убийствата, но не правят съществени отстъпки. Следователно всякакви сериозни преговори ще приличат на война, в която всяка страна се стреми да наложи волята си. Още: The Atlantic: Тръмп моли Путин да не го унижава пред целия свят

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес