За пръв път от години лидерите на ЕС обсъждат обща политика за отбрана

19 декември 2013, 10:45 часа • 17304 | прочитания

Днес започва редовен двудневен съвет в Брюксел, на който лидерите от ЕС ще обсъждат общата европейска политика за сигурност и отбрана. За първи път от около 10 години именно тази тема ще е водеща в дискусията. Ще се обсъждат обаче и засилването на икономическия и паричен съюз, имигрантската вълна към Европа и разширяването на ЕС, съобщава БНТ.

Още: Москва: Не са ни разбрали, първо преговори, после евентуално прекратяване на огъня

Още: Франция: Ако няма мир, предстоят санкции срещу петролния сектор на Русия

България ще бъде представлявана от премиера Пламен Орешарски, министърът на отбраната Ангел Найденов и заместник-министърът на външните работи Тодор Чуров.

В последните години икономиката, кризата с еврото и банките бяха приоритетни въпроси и всички усилия отиваха за решаването им. Сега обаче отбраната отново идва на дневен ред. Анализатори смятат, че въпреки че на този съвет няма да бъде взето някакво конкретно решение, е важно, че всички накрая сядат заедно и започват да говорят по темата. Политиците посочват, че инвестициите във военни технологии, които ще бъдат направени в бъдеще, ще бъдат от полза за цивилните, защото от напредъка в науката ще се възползват всички.

Запазване и ускоряване на икономическия растеж чрез по-здрав икономически и валутен съюз е друга тема на съвета. Лидерите изглеждат успокоени от постигнатото досега по въпроса, защото началото вече е сложено. Сега обаче идва ред на практическото прилагане на политическите решения.

Още: Нови документи и досиета: Как д-р Менгеле живее в лукс в Южна Америка?

Още: Зеленски отговори на Путин за новия му капан как да има мир в Украйна

В петък ще бъде направен преглед на данните, събрани от работната група за миграцията. Тя беше създадена през есента и се занимава с наблюдение и анализ на имигрантския поток към Европа, но предимно този, идващ през Средиземно море. Конкретни решения за борба с проблема може да се очакват едва след съвета през лятото.

Македония очакваше да получи дата за начало на преговорите за членство в Европейския съюз, но това няма да се случи сега. Остава спорът с името, който страната има с Гърция. Остава неподписан и договорът за добросъседство и сътрудничество с България, който е условие за подкрепа от София. Очаква се да бъде решено, че от януари Сърбия може да започне преговори за членство.

В петък след съвета ще има среща между премиера Пламен Орешарски и председателя на Европейската комисия Жозе Барозу.

 

Още: Русия се стреми към ново оръжие от Иран, Макрон търси вариант за чужди войници в Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Папа Лъв XIV ще се появи на балкона на базиликата "Свети Петър" за първата си неделна молитва

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес