Температурата пада, дневните часове намаляват, растенията постепенно забавят вегетационния период - идва период, когато е време да подготвите цветната градина за презимуване.
Още: Най-добрият домашен тор за обилно плододаване на тиквички и краставици се приготвя така
Още: Без химия: Как да защитите краставиците от болести по време на зреене на плодовете
Ако по това време се грижите за растенията, тогава през следващия сезон цветната градина ще ви зарадва с красота и изобилен цъфтеж.
Не забравяйте да свършите някои важни неща през октомври
1. Почистване
Още: Какви грешки при засаждането на моркови ни пречат за голямо реколта
Още: Защо черешите са червиви - ето каква грешка допускаме
Необходимо е да почистите цветната градина от отпадъци, стар мулч, където има събрани патогени, мъртви стъбла и листа. В същото време се режат божури, флокси, ириси и други трайни насаждения, при които фотосинтезата се прекратява през този сезон.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За рекордна реколта от дини и пъпеши, поливайте ги с този тор през юли
2. Подрязване на цветни стъбла на хортензия
При всички хортензии трябва да се режат цветните стъбла, така че растенията да се подготвят за зимуване. При едролистните хортензии трябва да се премахнат долните листа.
Още: През юли доматите се нуждаят само от този тор
Още: С какво да пръскаме против комарите в градината
3. Приготвяне на рози
При розите трябва да се премахнат долните листа. Стресът ще позволи на розите да „намекнат“, че е време да се подготвят за зимата. В този случай те по-лесно ще издържат на студове, температурни промени и други неблагоприятни климатични фактори. Подобно на клематис, можете да покриете розите само когато температурата падне до -6 градуса и няма да се вдига по-високо.
4. Изпратете топлолюбивите трайни насаждения за съхранение
Кани, кали, бегонии, далии, гладиоли - всички тези растения трябва да се извадят и поставят за съхранение преди да се появи замръз. Ако замръзнат, няма да оцелеят.
5. Засадете лалета
Оптималното време за засаждане на лалета е началото до средата на октомври. Трябва да имате време да и да свършите тази работа до идването на големите студове.
Грижи за цветята през октомври
6. Предзимна сеитба
Засетите през есента едногодишни и многогодишни растения растат много по-бързо, устойчиви са на болести, по-слабо са засегнати от вредители и цъфтят по-обилно. Могат да се засяват всички студоустойчиви растения. А растенията, които се нуждаят от стратификация (замразяване на семената), трябва да бъдат засети преди зимата. Това ще премахне необходимостта да слагате семената във фризера или да ги носите в снежна преспа. В края на октомври можете да засеете лупина, делфиниум, аквилегия, невен, козмея, астра, флокс на Дръмонд, морски алисиум.
Грижата за градината в преходния период преди големите студове е важна за тези, които иска да се раздват на богат и изобилен цвят през пролетта и лятото.