Бегонията (лат. Begonia) има около 1000 разновидности, които растат в планините на надморска височина от 3000 до 4000 метра. Може да ги срещнете в тропическите дъждовни гори и субтропичните райони. Много от видовете растат в Южна Америка, Хималаите, планините на Индия, Шри Ланка, Малайския архипелаг и Западна Африка. Днес повече от една трета от всички видове от рода растат в Африка. Бегониите са открити през 17 век от монаха Чарлз Плумие, участвал в експедиция до Антилските острови. Ученият открива шест вида бегонии и ги наименува на своя приятел Мишел Бегон, губернатор на остров Хаити. Днес това цвете е едно от най-популярните растения както в градината, така и в дома на хората. В тази статия ще ви разкажем какви грижи да полагате за бегонията у дома.
Още: Най-добрият домашен тор за обилно плододаване на тиквички и краставици се приготвя така
Още: Без химия: Как да защитите краставиците от болести по време на зреене на плодовете
Лесни за отглеждане цветя, които буквално нямат нужда от вашите грижи
Грижа за бегонията у дома
Бегонията не обича промяната. Изберете място за нея в дома си и не я местете. Поставете я на добре осветено, но без пряка слънчева светлина. При цъфтеж бегониите се нуждаят от ярко осветление, така че най-доброто място е первазът на прозорците с изложение изток или запад. Оптималната температура за отглеждане през зимата и през лятото е 18 ºC. Горещините се понасят добре от бегонията. Това цвете обича висока влажност, но все пак не я пръскайте върху листата, защото може да доведе до поява на кафяви петна.
Още: Какви грешки при засаждането на моркови ни пречат за голямо реколта
Още: Защо черешите са червиви - ето каква грешка допускаме
Саксии и почва
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За рекордна реколта от дини и пъпеши, поливайте ги с този тор през юли
При засаждане на бегония трябва да започнете с избора на саксия за отглеждане на растението. Бегониите се нуждаят от малки саксии, най-добре от керамика. В твърде големи саксии може да има прекомерно овлажняване и по-късен цъфтеж. Почвата за бегонията може да бъде готова смес от магазин за цветя или можете да я направите сами от две части листна почва с добавка на една част торф, пясък и хумус.
Цветята, които могат да виреят на тъмно у дома
Засаждане
Още: През юли доматите се нуждаят само от този тор
Още: С какво да пръскаме против комарите в градината
Подходящ сезон за засаждане е пролетта. Грудните бегонии трябва да се покълнали в сандъчета. Поставете ги на светло място при температура 16-18 ºC и висока влажност - 60-70%.
Поливане
Бегонията се нуждае от балансирана влага, но това не означава, че трябва да се полива често. Много по-важно е да се създаде достатъчно ниво на влажност на въздуха, в противен случай връхчетата на листата ще изсъхнат. Обилно поливане е нужно само в горещите летни дни, но трябва да проверите, защото водата не застоява в корените на бегонията. За поливане използвайте вода със стайна температура. Проверявайте влажността на почвата и поддържайте въздуха влажен.
Торене
Подходящ момента за наторяване е образуване на пъпките. Използвайте течен комплексен тор за цъфтящи растения два пъти в месеца.