Лесен трик, с който можете да спасите реколтата си от киселинен дъжд

20 септември 2023, 13:00 часа

Киселинният дъжд представлява огромен риск за реколтата на фермерите. За да разберем как да предпазим нашите култури от негативното въздействие на киселинния дъжд, първо трябва да разберем какво е това явлението и как се образува.

Още: Изпробвани и ефикасни: Тези методи ще спасят градината ви от нашествието на охлюви

Още: Тези често срещани грешки съсипват градината ви – ето какво да НЕ правите

Какво е киселинен дъжд?

Киселинният дъжд е валеж, съдържащ високи степени на азотна и сярна киселина. Този вид дъжд може да има сериозни последици върху почвата, растенията и дори здравето на човека. Обикновено киселинният дъжд има по-ниско pH от нормалния дъжд - между 4,2 и 4,4, вместо обичайното pH=5,6.

Защо бабите ни след дъжд пръскаха растенията с оцет?

Още: 5 зеленчука, които ще удвоят реколтата ви - без допълнителна работа

Още: Как и кога да подновите ягодова градина

Причините за киселинния дъжд

Този феномен се дължи на различни фактори. Единият от тях е горенето на изкопаеми горива от промишлеността и автомобилите, което води до отделянето на азотни окиси и сярна двуокис. Тези замърсители реагират с вода и кислород в атмосферата, образувайки сярна и азотна киселина, която след това пада с дъжда.

Друг източник на киселинни дъждове е изригването на вулкани и разлагането на растителността. Въпреки че тези явления също могат да допринесат за киселинния дъжд, най-голямата заплаха идва от човешката дейност.

Войната в Украйна може да доведе до киселинни дъждове

Още: Какво да засадите до краставиците, за да са по-вкусни

Още: Топ 5 растения против къртици – гонят ги надалеч

Как киселинният дъжд влияе на земеделието?

Киселинният дъжд може да промени pH на почвата и да засегне културите по различни начини. Младите растения с малки корени са особено уязвими. Излишната киселина разтваря почвения субстрат, което може да доведе до ерозия и загуба на хранителни вещества, и минерали необходими за растежа на растенията.

Културите в планинските райони са най-силно засегнати, тъй като са изложени на по-голям брой киселинни облаци и мъгла. Киселинността инфилтрира в почвата алуминий, което затруднява растенията да събират вода и разтваря хранителни вещества като магнезий и калций, необходими за борба с инфекции и насекоми.

Защо бабите ни след дъжд пръскаха растенията с оцет?

Капките киселинен дъжд изсмукват хранителни вещества от листата на растенията, затруднявайки им да извършват фотосинтезата и да се борят с ниските температури. В най-лошия случай, киселата вода може да убие растенията.

Как да предпазим растенията си?

Най-ефективният начин за предпазване на културите от киселинен дъжд е да се предотврати падането на валежите върху тях. Младите растения могат да бъдат засаждани под по-големи дървета, които ще ги защитават от вредители. Друг вариант е да се покрият културите с дебел пластмасов покрив, поставен върху колове между растенията.

Ето как хитрите градинари предпазват реколтата от киселинен дъжд - лесен трик!

Важно е също така да се поддържа почвата в оптимално състояние. Ако живеете в район, където киселинният дъжд е често срещан, редовната проверка на почвата е от съществено значение. Това ще ви помогне да идентифицирате проблемите и да ги коригирате с подходящи торове и минерали, когато е необходимо.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес