Как правилно да използвате пепел в градината си

14 май 2025, 07:30 часа

Пролетните дъждове донесоха нова вълна от студове, така че отоплителният сезон е доста дълъг тази година, което означава, че в много домакинства той все още продължава. Сроковете за засаждане и сеитба на много култури са удължени и има многобройни примери за изоставяне на сеитбата, защото все още е невъзможно да се влезе в някои парцели.

Въпреки това, във всяко несгодие има нещо добро, така че ако използвате дърва за огрев, не изхвърляйте пепелта, защото можете да я използвате в растениевъдството.

Тор и подхранване

Още: Най - ефективното домашно средство срещу колорадския бръмбар

Известно е, че пепелта съдържа много хранителни вещества и поради тази причина може да се използва като тор, особено за домати, картофи, чушки и патладжан. В зависимост от дървесината, която е била изгорена, тя е богата на магнезий, калций, калий и микроелементи. В допълнение към отглеждането на зеленчуци, може да се използва като горна превръзка за люляци, божури и други цветя.

Течен тор за мушкато: С такива „витамини“ ще цъфтят по-обилно от всякога

В зеленчуковата градина е по-добре да се внесе в почвата, отколкото да се остави на повърхността, защото вятърът може да го разнесе. Не поставяйте семената директно върху пепелта и внимавайте да не добавяте твърде много пепел, тъй като това ще доведе до алкално pH на почвата, което е трудно за коригиране.

Пролетна сеитба на зеленчуци - съвет на опитните градинари

Пепелта има алкална реакция, така че може да се използва за неутрализиране на киселинна почва. Не се препоръчва употребата й в чесън, магданоз, сладки картофи, ягоди, азалии и горски плодове .

Може да се добави и към компост, който в този случай е обогатен с калий. Намира приложение и заедно със солта в градините като защита, бариера срещу охлюви.

Още: Златни правила за събиране на лечебни билки

Пепел в птицевъдството

Освен в растениевъдството, тя се използва и в птицевъдството, независимо дали става въпрос за ферма или за няколко кокошки в градината. Известно е, че кокошките обичат да се скрият в пясък или прах. Пепелта се поставя на подходящи, подобни места, което им помага да се отърват от акари, бълхи и други вредители, а тя е намерила приложение и в големи ферми, защото събира излишния амоняк.

Какво се засажда в градината през втората половина на май месец

Може да се добавя към храната на пилета и кокошки в количество от 1%, което подобрява производството на яйца и продължителността на снасянето, а по този начин намалява неприятната миризма на изпражнения. Освен като хранителна добавка, можете да го добавите и към питейната вода за добитък, където пепелта служи като дезинфектант срещу бактерии и водорасли, а водата става по-богата на минерали.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес