Кога се прави профилактично пръскане на домати и краставици?

14 май 2025, 08:45 часа

Най-накрая разсадът от домати и краставици е преместен от задушните, тъмни помещения и тесни лоджии към постоянното си място на пребиваване – в оранжерии и градински лехи. Сега е моментът да помислите как да запазите бъдещата си реколта и да предпазите тези култури от болести.

Домати в сос от борово мляко

Стопаните на зеленчуковите насаждения знаят, че ако хладното, дъждовно време се задържи още малко, коварният враг – късната мана – няма да закъснее. За няколко дни може да превърне сочните зелени стъбла и листа на доматите в сухи кафяви мумии. И тогава – довиждане, реколта.

Торене на доматите след засаждане: Кога и как се прави

Разбира се, можете предварително да се въоръжите с химикали на базата на меден сулфат и методично да водите безмилостна война срещу врага. Този метод обаче е подходящ само за картофи , тъй като клубените, развиващи се в почвата, няма да бъдат третирани с токсични вещества.

С доматите всичко е много по-сложно. Само през първите няколко седмици след засаждането на разсада те все още могат да бъдат третирани с препарати, съдържащи мед. И тогава започва непрекъснатият процес на цъфтеж, завръзване на плодове и узряване. Тук не ни е нужна „химия“ – защо да се занимаваме с процеса на отглеждане на домати, ако можем просто да си купим „синтетични“ от най-близкия супермаркет?

Не можем обаче да седим със скръстени ръце и да се надяваме, че проблемите ще отминат. Има много народни методи за предотвратяване на инфекция на домати с късна фитофтора. Вярно е, че в по-голямата си част те са доста трудоемки и изискват предварително търсене на суровини, а както знаем, градинарите винаги са претоварени и изпитват силен недостиг на време. Затова ще се съсредоточим върху три от най-простите методи, достъпни за почти всеки градинар.

Първият метод изисква малко количество мляко. Просто налейте толкова мляко в бутилка с пулверизатор с вода, колкото бихте добавили в чаша чай – точно толкова. И пръскайте доматените растения с този разтвор всяка седмица. Това е не само добра превенция на късната болест, но и начин за забавяне на разпространението на болестта в ранен етап.

Как е по-добре: Да отглеждате домати на пряко или непряко слънце?

Вероятно много градинари имат неизползван чесън от миналата година. Приготвената от него запарка ще ви е достатъчна за третиране на домати до есенните слани! Една оранжерия ще изисква приблизително 1 кг чесън. Смелете го, добавете люспи от лук и залейте с 10 литра вода. Оставете го на слънце за около пет дни, след което го прецедете. Достатъчно е да се третират растенията веднъж месечно. Между другото, тази инфузия може успешно да се използва и за лечение на картофи.

Но третото средство трябва да се вземе предвид, когато по боровете се появят млади издънки. Те ще ви помогнат да държите зелените си домашни любимци далеч от късната болест. Поставете събраните борови издънки в найлонов плик и ги сложете в хладилника, докато доматите започнат да цъфтят. След това нарежете, добавете вода в съотношение 1:2 и варете 2-3 минути. Оставете да се запари за 40 минути, прецедете и разредете с вода в съотношение 1:5. Напръскайте цъфтящите растения и повторете процедурата след две до три седмици.

На какво разстояние се засаждат доматите

Не забравяйте, че родината на доматите е Латинска Америка, където климатът е горещ и сух. Подходящият микроклимат в оранжерията е и превантивна мярка срещу късната болест по доматите. Затова се опитайте да създадете комфортни условия за вашите растения: поливайте ги рядко, но обилно, ако е възможно през първата половина на деня, а след това не забравяйте да проветрите добре оранжерията. Много е важно водата да не попада върху растенията по време на поливане - доматите не понасят водни процедури.

Време е да се погрижите и за краставиците

Но краставиците, за разлика от доматите, просто обичат да се къпят! Разбира се, този зеленчук идва от гореща, но влажна Индия. Основното е, че душът е кратък - краставиците не обичат преовлажнена почва.

Както знаете, за да получите стабилна, богата реколта от краставици, те изискват седмично подхранване. Най-добрият начин да направите това е да използвате разтвор от течен тор или зелен тор (в съотношение 1:10) с добавяне на чаша пепел на кофа разтвор.

Засаждане на краставици: Сложете това в дупката и плодовете няма да са горчиви

И ето един малък, но важен съвет: пръскайте краставиците с посочения разтвор директно отгоре, по листата, и тогава те няма да се страхуват от никакви болести, дори от мана. По този начин убивате два заека с един куршум: извършвате листно и кореново подхранване и провеждате профилактика на болести.

Освен това, редовно отстранявайте пожълтели, петнисти листа. И тогава ще имате изобилие от краставици не само през лятото, но и през зимата, макар и вече „опаковани“ в стъклени буркани и дървени бъчви.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес