"Ти не си Навални": Съдът отказа международна закрила на руска активистка, търсеща убежище у нас

14 май 2025, 06:55 часа • 606 | прочитания

„Ти не си Навални”. С тези думи българска съдийка се обръща към Ксения - млада руска активистка, търсеща убежище у нас. И която, след отказ от Държавната агенция за бежанците (ДАБ) и многобройни съдебни процедури, преди дни получава най-тежката присъда в живота си от Върховния административен съд. Той отхвърля правото й на политическо убежище у нас и обявява цялата й активистка дейност от последните години за постановка с една единствена цел - международна закрила.

“Ти не си Навални”. С тези подигравателни думи българска съдийка се обръща към Ксения, или, както близките й я познават,...

Публикувахте от Maria Cheresheva в Вторник, 13 май 2025 г.

Коя е Ксения?

Ксен, както я наричат близките й, е родена през 90-те в Ростов на Дон, съвсем близо до границата с Украйна. Определя се като бивша пънкарка, макар че, както сама се запитва: “Има ли бивши пънкари?”.

ОЩЕ: Съдът го защитава, МВР се готви да го депортира: Нов епизод в историята на саудитски бежанец

Тя напуска страната си през 2021 г, защото още тогава е наясно, че диктаторът Путин се готви за война. Живеейки на границата с Украйна, вижда струпващите се войски. Същевременно активно участва в антиправителствени протести, организирани от кръговете около покойния вече Алексей Навални.

Преди да се озове в България, както и други руснаци с опозиционни възгледи, Ксен се опитва да се установи на различни места, сред които Полша и Армения. Не търси статут на бежанец, виждайки тълпите майки с деца, прииждащи от унищожените им домове в Украйна. Мисли, че може да работи, да се издържа и да води достоен живот далеч от униженията и репресиите, на които би била подложена, ако остане у дома.

Установява се в България в края на 2022 г. Когато пристига тук, първоначално безуспешно се опитва да си намери работа. У нас намира и възможност да се изразява свободно и се включва в малкото, но активно руско антивоенно движение. Става част от организацията “За Свободна Русия”, участва в протести и акции, пише и споделя позиции, за които в Русия я чакат, в най-добрия случай, 8 години затвор. Снимките и интервютата й се появяват както в опозиционни, така и в проправителствени руски издания.

Отказ за убежище

Подава молба за закрила у нас и получава отказ от ДАБ. Сред мотивите за отказ са, че Русия има функционираща демократична система и няма проблем политически активисти да се завърнат там. Ксен обжалва всички тези решения.

ОЩЕ: Руснаци, търсещи убежище у нас, протестираха пред Министерски съвет

На първата инстанция в АССГ, съдията я пита "Какви са тези фейсбук постове? Какъв активист си ти? Ти не си Навални?". Друг въпрос, на който се налага да отговаря, е “Добре де, какъв ти е проблемът да те мобилизират? Ти по образование си лекар, ще помагаш на хората. Отказът ти не е ли неморален?". Ксен е категорична - за нищо не света не би помагала на тази терористична война. Нито едно от тези изказвания не е протоколирано от Съда.

Днес бях на заседание във Върховния административен съд по моя случай. /Перевод на русский язык ниже/ Държавната...

Публикувахте от Xenia Eliseeva в Понеделник, 25 март 2024 г.

Решението при повторно връщане на делото на първа инстанция вдъхва известна увереност на рускинята, че историята й може да има и позитивен изход. В него съдията прави подробна дисекция на руския авторитарен режим и отношението му към човешките права и отсъжда, че за търсещата закрила съществуват “основателни опасения от преследване, основани на изразено политическо мнение”.

На последна инстанция обаче ВАС, в състав Марио Димитров, Светлана Борисова и Чавдар Димитров, отменя това решение. Според върховните съдии протестите и активизмът й тук в България не достигат до руските граждани, които живеят в условия на информационно затъмнение. Никъде обаче Съдът не засяга въпроса дали те не са достигнали до руските власти. ВАС иска от младата жена да докаже „достатъчни страдания“, игнорирайки самата същност на системата за убежище: предотвратяване и на бъдещи репресии, а не просто констатация на вече случили се трагедии. Излиза, че ако си жив и не си в затвора - значи не заслужаваш защита.

Тук логично идват няколко въпроса. Иска ли България да произвежда бъдещи Навални, които да бъдат убивани в затворите? Какъв е критерият за преследване на ДАБ - затвор или убийство? Кой ще носи отговорност, ако това момиче изчезне в някоя колония?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес