Путин харчи милиони, за да унищожава макети: Великобритания с хитра тактика срещу руснаците

14 май 2025, 07:30 часа • 4689 | прочитания

Великобритания се опитва да заблуди силите на диктатора Владимир Путин и да създаде впечатлението, че е изпратила повече оръжия на Украйна, отколкото всъщност е, така че Русия да използва боеприпаси, унищожавайки евтини макети вместо истински оръжия, пише The Times.

„Всичко, което можем да направим, за да объркаме врага относно истинския брой предоставена техника на Украйна, е в наша полза“, каза командирът на ескадрила на кралските военновъздушни сили Лоури Симнър, докато британски екип представяше новата система за противовъздушна отбрана Raven на военното министерство.

Симнър обясни, че сателитните изображения и дроновете са улеснили противниците да различават надуваемите танкове, използвани през Втората световна война, от истинските. В резултат на това работната група Kindred към Министерството на отбраната, която обработва заявките на Киев за ново военно оборудване, работи със специалисти върху нови методи за заблуда. Още: Украйна няма достатъчно пари за нуждите на армията

Примамките

Експерти правят цифрови снимки на оборудването, което Великобритания изпраща в Украйна, и ги разпечатват на 3D принтер. След това моделите се изпращат разглобени до Киев, където украинските сили ги сглобяват в рамките на няколко часа. Впоследствие примамките се поставят на фронтовата линия, за да объркат врага. 

Полковникът от морската пехота Оли Тод, директор по придобиванията в оперативната група Kindred, заяви, че екипът от 20 души е разработил и други примамки, включително танкове Challenger 2 и бронирано самоходно оръдие AS-90 - и двете оръжия в момента са в недостиг. 

„Изглеждат точно като истинските. Лесно е да се хванеш на фалшификата“ и добави, че британското министерство на отбраната е извървяло дълъг път от времето на надуваемите макети. Още: Руска ПВО система "Бук" и ракетна установка "Ураган" се сбогуваха с "живота" си след мощна украинска атака (ВИДЕО)

Той каза още, че при доставката на 5 бойни машини на Украйна, Великобритания изпраща заедно с тях до 30 макета, които изглеждат като истински дори от разстояние 25 метра. Примамките са инфраструктурната "основа" на съвременното бойно поле, добави той.

По-рано британското министерство на отбраната подари на Украйна бронетранспортьори "Щормър" със зенитно-ракетни установки "Старстрик". Според Тод, Русия ги счита за "сериозна заплаха" и ги приоритизира като цели.

"В рамките на една седмица сканирахме системата, разпечатахме макетите и ги изпратихме на фронтовата линия", уточни той. 

Заместник-министърът на отбраната на Украйна Катерина Черногоренко заяви в кулоарите на Лондонската конференция по отбрана, че руснаците също поставят примамки на бойното поле - Още: Тръмп с ултиматум за мир, Зеленски: Без Путин среща в Истанбул няма да има

"Фалшивите цели са изключително необходим елемент от съвременната война", подчерта тя и добави, че Русия атакува украинските въоръжени сили със стотици дронове, но много от тях по същество са "примамки" и носят само скромен взривен заряд. Украинците обаче все още са принудени да харчат запасите си от ракети за тях.

Системата за противовъздушна отбрана Raven, чиито спецификации доскоро бяха класифицирани, използва остарялата, но подобрена ракета "въздух-въздух" с малък обсег Asraam, комбинирана с части от самолетите Hawk, Jaguar и Tornado.

Готвят се и фалшиви ракети

През следващите седмици най-новата версия на Raven ще бъде изпратена на украинските фронтови линии, заедно с партида много по-евтини макети, включително фалшиви ракети с топлинни излъчватели, които изглеждат точно като истинските. Още: Европа е все така нерешителна пред Путин, обещаните санкции ги няма

Преди да бъде изпратена в Европа, системата Raven е била демонстрирана на военния полигон Hankley Common в Съри, където британските войски са се обучавали преди десанта в Нормандия, пише The Times.

Ракетите ASRAAM, изпратени в Украйна, бяха счетени за неподходящи за употреба във Великобритания поради строги здравни и безопасни разпоредби, забраняващи използването на боеприпаси с изтекъл срок на годност. Военните обаче решили да ги внедрят в наземна система, която украинските въоръжени сили биха могли да използват в бой, каза Тод. Ранните образци на Raven бяха завършени още през 2022 г.

Към днешна дата Украйна е извършила около 400 изстрелвания на системата, чиято ефективност срещу иранските дронове и крилати ракети "Шахед" се оценява на 70% - един от най-високите показатели сред украинските системи за противовъздушна отбрана. Украинските въоръжени сили могат да изстрелват ракети от разстояние, използвайки дистанционно управление, подобно на игрова конзола PlayStation или Xbox.

Тод каза, че Русия може погрешно да е твърдяла, че е унищожила редица системи, когато в действителност са поразени само макети. Още: Аматьор: Мирът на Тръмп винаги е бил обречен

Британските и американските военни лидери са обезпокоени, че напредналите технологии като сателити и дронове са направили значително по-трудно за армиите да действат скрито на бойното поле. В реч пред Кралския институт на обединените сили, ръководителят на Командването за модернизация на въоръженията на САЩ Джеймс Рейни, заяви, че в бъдещи войни войниците ще трябва да приемат, че са "под постоянно наблюдение".

Автор: Лариса Браун 

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес