През летния сезон се радваме на разнообразие от вкусни и сочни плодове и зеленчуци, които ежедневно присъстват на трапезата ни. Едни от тях, разбира се, са доматите. Нищо не може да сравни домашно отгледаните домати с тези, които се предлагат в големите вериги, а защо да не опитаме сами да отгледаме реколтата си? Ето няколко полезни съвета, които да имате предвид преди да предприемете тази крачка.
Още: 5 цветя, които можете да засеете през юли, за да цъфтят до есента
Още: Защита на доматите от горещините: Мерки за предотвратяване на термичен стрес
Каква почва да изберем?
Доматите виреят най-добре в богата, пропусклива почва с лека киселинност ( pH 6.5-6.8). Добре е да бъдат засадени в дълбочина и дори да отстраните част от най-долните листа, за да засадите по-голяма част от стъблото в почвата. По този начин те ще растат по-здрави и силни. Почвата може да обогатите и със смес от пръст и компост или пък шепа епсомова сол, за по-бърз растеж.
Ето как да отглеждате домати в кофа с корените нагоре?
Още: Змия в двора? Ето как да я прогониш безопасно!
Още: Как да цъфтят доматите дори в най-голямата жега
Грижа за реколтата
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мляко и йод: Ефективна натурална защита за домати и краставици срещу болести
Още: Ефективно мулчиране на краставиците през юли за оптимална реколта
Добър подход е също да се подсили почвата и да се покрие с натурални минерали, като по този начин те ще запазят влагата в нея, ще служат като превенция от плевели и ще поддържат баланс на температурата. Може да се използват слама, борова кора, листа, окосена трева или друг вид органичен мулч.
За оптимални резултати мулчирайте почвата още след посаждането на доматите и изберете слой с дебелина около 5 см. Наторявайте периодично почвата си, като можете да използвате и натурални продукти за целта - смляно кафе, яйчени черупки, сол и пепел, морска вода и др.
Поливане
Важно е да знаем, че почвата за отглеждане на домати трябва да бъде постоянно влажна. Не е нужно да ги поливате толкова често, но задължително по-обилно, тъй като те изискват висока влажност в дълбочина. Най-подходяща е водата с нормална температура, а не студена. Може да добавите и при поливането малко компост.
Още: Ефикасен разтвор срещу гъсеници: Натурално средство за защита на градината
Още: Цветя, които не е късно да засадите в градината през юли
Уникален турски метод за отлична реколта от домати
Досег до слънчева светлина
Доматите се засаждат на силно осветени места и защитени от ветрове. Необходима им е достатъчно топлина, за да започнат с растежа си. За да забързате този процес и може да покриете почвата с найлон за няколко седмици преди засаждането на доматите, докато температурите на климата не станат достатъчно високи.
При зреене
Когато доматите узряват, грижите за тях не свършват дотук. За да зреят здрави и хубави домати, е нужно редовно и да отчупвате излишните клончета и листа, които не носят плодове. Важно е да се напоява почвата дълбоко. Доматите трябва да узреят напълно, преди да бъдат откъснати, за да могат да извлекат възможно най-много полезни хранителни вещества.