С тържествен водосвет и официална церемония по издигане знамето на град София ще започнат тържествата по повод деня на София - 17 септември.
Жителите и гостите на столицата ще могат да видят изложбата „Стара София в творчеството на Георги Железаров", посветена на 85-годишнината от основаването на Столична библиотека, а в Народния театър „Иван Вазов" на официална церемония ще бъдат връчени наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата.
Специално за Деня на София, организаторите на клубната вечер ReelFeel подготвят сцени на открито, на които ще се качат Bonobo с най-новия си албум „The North Borders", представителите на едни от най-видните диско хаус продуценти от Ню-Йорк - Wolf+Lamb, и британският експериментатор Kutmah, а представителите на новото поколение бийтмейкъри 1000Names ще бъдат българските артисти, които ще открият музикалната програма.
Сред останалите изненади, които готвят организаторите на ReelFeel за събитието на 17 септември е включването на филмова премиера в програмата на събитието. Българската публика за първи път ще види историята на немското музикално „явление" Modeselektor - една от водещите електронни банди, чиято музика продължава да завладява фенове по целия свят. Филмът „We are Modeselektor" разказва историята на двама немски приятели и диджей Gernot Bronsert и Sebastian Szary, които разказват за началото на проекта им, първите им стъпки в музиката, за приятелството си, за музикалния си лейбъл и не на последно място за страстта си към музиката. Лентата включва интервюта, пътувания, лайв изпълнения и изобилна порция от кадри, свързани с ежедневието и импулсивните им решения, с което обрисува една цялостна картина на това немско дуо.
На друга сцена - пред Народно читалище „Г. С. Раковски - 1925" в район „Илинден", ще има празничен концерт „София - нашият град".
По повод празника подреждат изключителна изложба на световноизвестния художник Жул Паскин. След пауза от 38 години благодарение на изключителните усилия на Посолството на Франция в България у нас се организира ретроспективната изложба със 118 произведения - живопис, акварел, рисунка, графика, колаж, от частни колекции и галерии в Париж, Люксембург, Осло, Лондон и Тел Авив.
Жул Паскин е роден като Юлиус Мордекай Пинкас на 31 март 1885 г. във Видин. През 1892 г. семейството се установява в Букурещ. Паскин завършва гимназия във Виена. Работи за списание „Симплицисимус", издавано в Мюнхен. През 1905 г. се установява в Париж. През 1914 г. заминава за Ню Йорк, където живее до 1920 г. Връща се в Париж, където живее до смъртта си през 1930 г.
Изложбата „Жул Паскин - от Видин до Париж" дава възможност да се добие представа за богатото и разнопосочно творчество на автора. В нея са включени много рисунки, на които художникът отдава голямо значение.
Към изложбата е подготвен каталог на български и френски език, в който са включени всички представени произведения.
Алея на книгата ще зарадва столичани и гостите на града на площад "Света Неделя". Своите премиери в дните между 18 и 22 септември ще направят сборникът с разкази "Гошко" на Силвия Чолева, "Имаго" на Радостина А. Ангелова, както и трети брой на "Гранта България" с тема "Революции", побрало текстове от Милан Кундера, Етгар Керет, Адам Джонсън, Ричард Русо, Тахар Бен Джелун, Ани Илков, Ангел Игов, Оля Стоянова, Владислав Тодоров, Георги Господинов.