Д-р Антония Първанова: Имунитетът не се създава с дезинфекциране и предпазване от всичко

33501
Д-р Антония Първанова: Имунитетът не се създава с дезинфекциране и предпазване от всичко
Снимка: БГНЕС

„Невъзможно е да се предпазим напълно от коронавируса, той може да влезе отвсякъде“. Това заяви експертът по здравна политика, обществено здраве и здравен мениджмънт д-р Антония Първанова в предаването „Лице в лице“ в БТВ.

Според нея има данни на италиански експерти, че вирусът може да се разпространява дори чрез фини прахови частици. „20 процента от хората са безсимптомни, те ходят на работа, пазаруват, движат се сред нас“, допълни Първанова.

COVID-19 и имунитетът: Можем ли да се заразим два пъти?

Има много въпроси за коронавируса, чийто отговор бихме искали да научим час по-скоро. Проблемът е, че все още знаем много малко за виру...

Според експерта прекомерното стоене вкъщи може да компрометира имунната ни система и да доведе след това до заразяване с опортюнистични инфекции, срещу които няма да ни помогне нито един антибиотик. „Смисълът на имунната система, за да бъде силна, трябва организмът да поддържа добър тонус, да се среща с тези агенти. Рискови стават непатогенните бактерии заради свръхнеадекватна дезинфекция, и след това малко да ослабим мерките, може да станем податливи на други вируси и бактерии“, каза още експертът. „Имунитетът не се създава с дезинфекциране и предпазване от всичко. Организмът трябва да поддържа добър тонус на имунната система. Ако отслабне, започва да боледува от опортюнистични инфекции. На практика сами си отглеждаме щамове, които са резистентни“, допълни тя.

„Станфордският университет обяви, че заразените са много повече – между 50 и 70 пъти повече. Това означава, че вирусът се разпространява“, обясни Първанова. Според нея, ако тази информация е вярна, то смъртността от коронавирус е значително по-ниска от сега изчисляваната.

„Кривата на боледуващите от грип, всяка година, абсолютно съвпада, грип след грип, А, Б и т. н. съвпада с кривата на коронавирус, т.е. тези криви започват от 40-та седмица от предходната година и приключват 20-та седмица на настоящата. Тази година имахме грип до 5-та седмица, след което изведнъж на негово място се появи коронавирус. Това може да означава, че някои хора, които са били възприети като болни от грип, са били всъщност инфектирани с COVID-19“, каза още д-р Първанова.

„Важно е хората да си мият ръцете, да пазят висока степен на хигиена, да не ходят болни на работа или училище и когато имат оплаквания, да търсят лекарска помощ“, посъветва гражданите тя.

Срещи с други коронавируси могат да предизвикат имунитет и срещу причинителя на COVID-19?

"Хората, които преди това са срещали други коронавируси, могат да имат имунитет срещу новия коронавирус. Това твърди Кристиан Дростен, ...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:

Безплатни ваксини за коклюш за бременните у нас

Образователният министър: Класовете в карантина заради коклюша са под 100

28-годишен болен от коклюш

Колко още ще се занимаваме с коклюша? Доц. Ангел Кунчев с отговор

Днес става ясно ще обявят ли епидемия и извънредни мерки срещу коклюш

Спад в броя на новите случаи на коронавирус за денонощие

Колко струват тестовете за коклюш?

Промяна в направленията за мамография и ехография на млечна жлеза от 1 юли: Ето колко ще са валидни

Ще се обяви ли епидемия от коклюш и ще има ли строги мерки?: Говори доц. Ангел Кунчев

Коклюшът се разраства: Още една област светна в червено

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com