Лечението на Covid-19 с кортикостероиди може да предизвика диабет тип 2. За повечето пациенти той е преходен, поясни в интервю за БНР д-р Ваня Грозева от столичната Университетска болница „Св. Иван Рилски“. Предразположени към диабет като пост Covid синдром са хората с наднормено тегло и затлъстяване.
Още: "Нереалистични очаквания": Анестезиологът след обвиненията за агресия в "Майчин дом"
Още: "Националната детска болница се използва като параван": Експерт посочи проблемите
За ендокринолозите не е неочаквано съчетанието на захарен диабет тип 2 и Covid-19.
„Covid-19 може да провокира първа изява на захарен диабет. Това не е негова характерна особеност – това го „могат“ всички инфекциозни причинители: било то бактерии, вируси, гъби, които причиняват възпалителни процеси в човешкия организъм. Сам по себе си Covid-19 не е диабетогенен вирус. В случая той се явява стресов, отключващ, провокиращ фактор, който може да изяви захарен диабет и то при определени хора, при пациенти, които имат други предразполагащи фактори за диабет“, посочи д-р Грозева.
Роля в процеса на проявяване на диабет при пациентите с Covid-19 играят кортикостероидите, които имат значима роля и животосъхраняващ ефект в лечението на коронавируса. Повишаването на кръвната захар при пациентите с Covid-19 обаче не е противопоказание за прилагането на кортикостероиди, уточни д-р Ваня Грозева.
Още: Болницата в Перник има нов директор
Още: Няма време: ПП иска спешна здравна комисия за заплатите на медиците
„Очакваме страничен ефект – повишаване на кръвната захар. Поради тази причина това е показател, който се изследва ежедневно, даже по няколко пъти на ден.“
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Започва безплатната ваксинация срещу човешки папилома вирус: Ето кои деца може да се възползват
Още: "Жената, докато ражда, е невменяема": Адвокат по медицинско право за грубото отношение към родилка
„Това е страничен ефект при кортикостероидното лечение, но то е съществено важно при лечението на Covid инфекцията. Ние го прилагаме, съответно коригираме високата кръвна захар“, допълни тя.
„Всички пациенти, реагирали с висока кръвна захар вследствие на стероидното лечение, т.нар. стероиден диабет, или са реагирали със стресова хипергликемия в хода на Covid инфекцията, остават във високорискова група за отключване на захарен диабет тип 2 в бъдеще“, предупреди д-р Грозева. Тя съветва в тези случаи да се проверява кръвната захар поне три-четири пъти годишно. Въпрос на време е да разберем при каква част от пациентите този диабет ще стане траен.
Covid-19 често е повод за откриване на вече наличен захарен диабет тип 2, подчерта ендокринологът.
Още: История с много въпроси и трагичен край в "Майчин дом": Пациентка проговори на фона на скандала
Още: Заплахи за живота към обвинената в агресия д-р Шикова: Оттегля се от "Майчин дом"
„Говорим за висока скрита заболеваемост на Covid, но още по-висока и по-скрита е заболеваемостта от захарен диабет“, коментира Ваня Грозева, според която „българинът масово не знае, че има висока захар, не знае, че има високо кръвно налягане.“
„Може и да го е имало години преди това и Covid да е станал повод за откриването му. Това са болести, които не болят. Нашата народопсихология обикновено на българите е, че когато не ни боли, ние не се преглеждаме, не ходим на лекар. Тези заболявания – артериална хипертония, захарен диабет протичат скрито, подмолно, години наред, докато нямаме някакъв повод да ги открием.“
Д-р Грозева категорично препоръчва на пациентите с диабет да се ваксинират.