„Във Великобритания 96% от случаите са на индийския вариант на COVID-19. Случаите на ваксинирани са много малко. Обикновено става дума за хора с хронични заболявания, които не са създали оптимален имунитет”. Това заяви по Нова телевизия д-р Аспарух Илиев.
Още: HAYDE vs placebo: Науката удря шамар на скептиците в бягането!
Още: "Ако не ни чуят, денят X наближава и спираме работа": Медицинските сестри заплашиха правителството
Той добавя, че ваксините запазват един много висок процент на защита и срещу този вариант на вируса.
„Защитата остава много добра. Рискът от тежко заболяване остава много малък. Това не означава, че не може да има отделни случаи на тежко протичане”, обясни специалистът. Ако индийския вариант навлезе в България ни очаква една нова вълна на заразата. В никакъв случай няма да ни подмине. Ситуацията е притеснителна, защото ние сме единственият остров на Балканите с толкова нисък процент ваксинирани”, добави той.
Според него:
Още: Москов: 80% от леглата в общинските болници са свободни, да настанят възрастните хора там
„Тук отговорът е в детайлите. Много дълго време след преболедуване в тялото на човек се откриват имунни клетки. Важният въпрос е доколко те са в състояние да осъществят адекватна защита. В Бразилия има регион, който преболедува два пъти от два различни варианта на вируса. Това е доказателство, че изграденият имунитет не е особено ефективен срещу различните мутанти на вируса. Ваксините дават една по-добра защита срещу тези разновидности”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За бъдеще в България: Нов протест на младите лекари в София и Варна
Още: За бъдеще в България: Нов протест на младите лекари в София и Варна
Той коментира и управлението на пандемията у нас:
„Имало е слабости в комуникацията, но не мога да приема обвиненията на д-р Кацаров, че старото правителство е допуснало грешки. Една от тези грешки бе създаването на една масова култура, която отрича проблема, максите и ваксинацията. Бих искал да припомня на д-р Кацаров, че той бе един от моторите на този скепсис. Критики винаги може да има, но бих го посъветвал да се вгледа в собствените си грешки”, коментира д-р Илиев.
Още: Нито една фирма не преговаря с НЗОК за безплатните лекарства за деца
Още: Проф. д-р Бурак Кочак – специалист по бъбречна трансплантация отново в София на 5.07.25 г.