Нов закон: Ползваш тайно интернет в Иран - получаваш глоба, затвор или удари с камшик

30 юни 2025, 23:47 часа 1404 прочитания

Иран е одобрил нов закон, който криминализира заобикалянето на интернет блокадите. Съгласно приетия от парламента документ използването на VPN мрежи, които могат да скрият местонахождението ви и така да помогнат за избягване на ограниченията в Иран, както и опитите за свързване с интернет чрез сателитни системи като Starlink, вече може да бъде наказвано с до две години затвор, глоба и телесно наказание, включително и бичуване с камшик.

Още: Иран заплашва да ограничи свободния достъп до интернет

Отделен параграф от закона се занимава със засилване на отговорността за шпионаж. Текстът гласи, че за „оперативно съучастие в шпионаж“ може да се налага смъртно наказание. В същото време, както отбелязват правозащитници и адвокати, властите не разкриват какво точно попада под формулировката „оперативно съучастие“, което оставя възможност за широко тълкуване.

Блокада на интернета в страната

Законът е приет на фона на засилващия се контрол върху цифровото пространство в страната. Иранските власти редовно блокират достъпа до популярни социални медии, месинджъри и чуждестранни новинарски сайтове. В периоди на протести – като, например, след убийството на Махса Амини през 2022 г., достъпът до интернет често бе напълно ограничен. При такива обстоятелства много иранци използват VPN и проксита, за да заобикалят блокадите, но тези действия вече са обхванати от наказателния кодекс.

Още: Тръмп може да врътне кранчето на интернет: Какви са опциите пред Европа?

Спътниковата интернет услуга Starlink, която през последните години се превърна в символ на свободния достъп до информация в авторитарните държави, не функционира официално в Иран. Въпреки това отделни устройства са внасяни контрабандно в страната и са използвани от активисти, журналисти и граждани на опозицията. Използването им вече ще се третира като престъпление.

Още: Прехванат ирански разговор хвърли нови съмнения дали ядрената програма е унищожена

И двете разпоредби на закона все още не са одобрени от Съвета на пазителите на конституцията – най-висшият контролен орган, съставен предимно от духовници и назначаван от върховния лидер. Практиката показва, че този орган почти винаги одобрява парламентарните инициативи, особено тези, свързани с националната сигурност и цензурата.

Още: Тръмп с признание за "още един ядрен обект" в Иран. Техеран иска наказание за САЩ и Израел от ООН (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес