Има предплан за действие, според който ясно се определя какви мерки се вземат. До дни, може би в понеделник, ще влезем в оранжевата зона. При червена зона ще има доста драстични ограничения по отношение на заведенията. За това предупреди зам.-здравният министър д-р Димитър Петров, който използва думите „леко затягане” на мерки при влизане в оранжевата зона.
Още: HAYDE vs placebo: Науката удря шамар на скептиците в бягането!
Още: "Ако не ни чуят, денят X наближава и спираме работа": Медицинските сестри заплашиха правителството
Предприели сме по-скоро мерки за спазване на противоепидемичния контрол – основно дискотеките в курортите. Там впечатленията са, че не се спазват никакви мерки, обясни Петров. МВР, БАБХ (Агенцията по храните), правят проверки по Черноморието.
„Има някакви странни претенции – въвеждат се мерките, нямало предсказуемост”, наблегна Петров пред bTV по отношение на туристическия бранш. Не може в едно заведение да се води, че има 200 места, а да има 2000 души, добави той. И похвали търговските вериги, където изискванията за носене на маски, дезинфекция и повече дистанция се спазват.
Втори пункт, на който зам.-здравният министър обърна внимание, е транзитният поток на гастербайтери – проверки на места, където спират да отдъхнат, преди да продължат към Турция.
Още: Москов: 80% от леглата в общинските болници са свободни, да настанят възрастните хора там
Не е безкраен капацитетът на проверяващите, предупреди д-р Димитър Петров, който каза, че проверките ще се съсредоточат там, където е най-рисково.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За бъдеще в България: Нов протест на младите лекари в София и Варна
Още: За бъдеще в България: Нов протест на младите лекари в София и Варна
Припомняме, че данните по отношение на коронавируса са еднозначни – новите случаи растат експоненциално, а вече и влизащите в болница се увеличават бързо и още преди края на седмицата ще са над 1000.
Ваксина и лекарство
Вероятно ще се стигне до препоръки за бустерни дози на ваксина. Въпросът е кога, както и дали ваксината да е същата и да се правят ли някакви специфични изследвания. Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) трябва да каже – с вписване в кратката характеристика на всяка ваксина, каза д-р Петров. „Само че преди да стигнем до третата доза, аз призовавам да си направим първата и втората”, добави зам.-здравният министър.
Още: Нито една фирма не преговаря с НЗОК за безплатните лекарства за деца
Още: Проф. д-р Бурак Кочак – специалист по бъбречна трансплантация отново в София на 5.07.25 г.
България участва в две поръчки за разработка на моноклонални антитела. Не сме участвали в общата поръчка на ниво ЕС, но няма да имаме проблем да доставяме четири вида моноклонални антитела за лечение на коронавирус, стига да бъдат одобрени на европейско ниво, стана ясно от думите на Петров.