"По-образовани са от местните": Какво се случва с украинските бежанци?

01 юли 2025, 07:30 часа 1718 прочитания

Войните са непредсказуеми. Едно обаче е сигурно: хората бягат от тях, за да спасят живота си. Войната в Иран отново се разпали и Върховният комисар на ООН за бежанците предупреди, че "след като хората бъдат "изгонени", няма бърз път назад", пише Financial Times.

Няма нужда да се обяснява това на украинците. Инвазията на Русия през 2022 г. предизвика най-голямата миграционна криза в Европа от десетилетия насам. Милиони хора избягаха от страната си, повечето от тях са жени и деца. Три години по-късно повече от 5 000 000 украинци все още живеят в чужбина. Как се справят? Намерили ли са работа? Ще се приберат ли някога у дома?

Добрата новина е, че делът на заетите украинци е по-висок от този на повечето бежанци. Жан-Кристоф Дюмон, ръководител на отдела за международна миграция в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), твърди, че в някои страни нивата на заетост на украинците "може би вече са два пъти по-високи от тези на другите бежанци". Още: Швейцария затяга мерките за приемане на украински бежанци

Въпреки че преките сравнения са трудни поради различните източници на данни, нивата на заетост на украинците изглеждат по-високи в страни като Полша, с дълга история на миграция, където езиковите сходства помагат. За разлика от тях, те са много по-ниски в страни като Норвегия, където езиковите бариери са по-големи.

Бежанците

Като цяло доходите на украинците растат след няколко трудни години. Според редовни проучвания, поръчани от украинския Център за икономическа стратегия, делът на бежанците, които признават, че им се е наложило да спестяват или да вземат пари назаем, за да си купят дрехи, се е увеличил от 7% преди началото на боевете до 28% до ноември 2022 г. Но до декември 2024 г. той е спаднал до същите 7%.

Защо украинците са се справили по-добре на пазара на труда от своите събратя бежанци? Първо, макроикономическата среда е допринесла за това. Пристигането им съвпадна с период на изключителен недостиг на работна ръка, особено в съседни страни като Полша и Чехия. Всъщност, последните проучвания за тези две страни показват, че украинците са помогнали за запълване на празнината в работните места и няма доказателства, че са изместили местните работници. Още: ЕК измисли план да връща украинците в ЕС обратно в Украйна

Повечето страни също така позволиха на украинските бежанци да започнат работа веднага след пристигането си. ЕС удължи статута на временна закрила, което освободи украинците от необходимостта да кандидатстват за убежище индивидуално. Това им позволи да работят, да наемат жилище, да учат и да получават социално осигуряване веднага. Те също така можеха да се установят там, където има работа.

Много държави забраняват на търсещите убежище да работят, докато молбите им се обработват. Обединеното кралство например не позволява на търсещите убежище да работят, докато не бъде взето решение и им изплаща обезщетение само от 200 паунда месечно. Това обрича хората на мизерно съществуване.

Проучвания в страните от ЕС показват, че приблизително 2/3 от украинските бежанци имат висше образование. Повече от 40% от анкетираните имат магистърска степен, степен "кандидат на науките" или дори доктор. С други думи, те са не само по-образовани от повечето други бежански групи, но понякога дори по-образовани от местното население на приемащите страни.

В същото време много от тях трябваше да приемат работа, която очевидно е под квалификацията им, било то поради езикови бариери или невъзможност за потвърждаване на дипломите им. Данните на ОИСР показват, че украинските бежанци в Европа са концентрирани в секторите на комуналните услуги, общественото хранене, бизнеса и производството. Още: Хиляди украински бежанци молят Швеция: Не ни изселвайте, ние сме ви нужни

Завръщане?

Планират ли да се върнат, когато боевете приключат? Украйна би трябвало да се надява на това. Перспективата да загуби завинаги толкова много високообразовани хора е опустошителна за и без това опустошената икономика, а загубата на толкова много деца би помрачила и без това тежката демографска ситуация.

Относително успешната интеграция на украинските бежанци в чужбина (дори с уговорката за неизползван потенциал) може да се превърне в нож с две остриета за Украйна. Колкото по-добре се установяват хората и колкото по-дълбоко пускат корени, толкова по-малко от тях възнамеряват да се върнат. Според проучвания на Центъра за икономическа стратегия, делът на бежанците, "определено склонни" да се завърнат, е спаднал от 50% през ноември 2022 г. до 20% през декември миналата година, пише още Financial Times.

Едно съгласувано усилие за възстановяване на жилищния и икономическия потенциал, подкрепено и с адекватно финансирано от международната общност, вероятно би убедило мнозина да се завърнат. Още: Колко са украинските бежанци у нас и ще бъдат ли "връщани" обратно? Външно министерство и "Възраждане" в спор

Украйна със сигурност може да се възползва по свой начин от голямата диаспора, която би могла да помогне с парични преводи, инвестиции и търговски връзки. Но това все още е ярко напомняне, че след като започне война и хората се разпръснат, е много трудно да се съберат отново. 

Автор: Сара О'Конър

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес