Диагноза бронхопневмония плюс положителен PCR тест, но не влизаш в болница – това е историята на 64-годишен мъж от Димитровград. Зет му Петър Петров разказа, че той е бил и с хипертония. Но тъстът му не е бил приет в болница – нищо не можех да направя, нямаш ход, добави мъжът пред Нова телевизия
Още: Медицинският хеликоптер транспортира до Пловдив мъж, пострадал край връх Голям Купен
Още: Плажът се превърна в спешно отделение: Лекар спаси мъж от клинична смърт (СНИМКА)
Д-р Слави Димитрова, която е ръководител на местната РЗИ, потвърди, че този болен е имало къде да бъде приет. В инфекциозното отделение в града казали, че нямат места. А Димитрова обясни, че явно на 112 не знаели и не били уведомени къде са разкрити нови легла – на три места в Хасково, а не само в инфекциозното отделение. А д-р Матеев, управител на областната общинска болница, потвърди, че при тях могат да откарват директно болни от COVID-19.
Сега възрастният мъж е по-добре, продължава да се лекува вкъщи. Не така обаче се развиват нещата с 49-годишна жена, която е починала в Пловдив, след като в 5 болници не я приемат, защото се съмняват, че е случай на COVID-19. Обаче тя не е болна от коронавирус – има хронично неврологично заболяване, което се изразява със симптом дихателна недостатъчност. Аутопсията показва и двустранна вирусна пневмония, но PCR тестът е отрицателен.
Законът за здравето гарантира на всеки от нас достъпна помощ, подчерта адвокатът по здравно право д-р Мария Петрова. Защо при наличие на толкова много болници, имаме толкова малко капацитет и възможности да се справим с COVID пандемията, попита тя. И добави, че който медик бъде поканен да окаже помощ и не го стори, това е престъпление. Но Петрова посочи, че отговорността е на управлението на болницата – никой медик не е длъжен да си поставя животът в риск. Когато сме в извънредна епидемична обстановка, държавният бюджет поема нещата, каза още Петрова.
Още: Д-р Миндов: В момента 200 000 лекари не достигат в Европа
Още: След три години пауза: Отново костно-мозъчни трансплантации на деца в ИСУЛ
"Частни лечебни заведения в различни области на страната участват активно в приема на пациенти с коронавирусна инфекция, като в тях са разкрити легла както за консервативно, така и за интензивно лечение. В допълнение обръщаме внимание, че в Министерството на здравеопазването няма постъпили сигнали за отказ за лечение на пациенти с коронавирусна инфекция от страна на частно лечебно заведение". Това гласи отговорът на здравното министерство на въпроси на Actualno.com. Въпросите бяха следните:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Млади лекари сред срещата в парламента: Не спираме с протестите, но сме оптимистично настроени
1. Има ли скорошни обсъждания за включване на частните болници в борбата с COVID-19 – както под форма на осигуряване на кадри, така и под форма на разкриване на болнични легла?
2. Може ли държавата законово да принуди частните болници да се включат с хора, оборудване и инфраструктура?
3. Ако отговорът на предишния въпрос е отрицателен, обмисля ли се промяна на законодателството?
Още: "Лекарите не са "стока", която може да се подменя": Д-р Брънзалов към Тошко Йорданов
Още: Тошко Йорданов върти и суче, но пак повтори, че бъдещите лекари искат много пари
Още: "Поредни рекорди: 1472 заразени с коронавирус и 29 починали за денонощие в България"