Учени в Китай предупреждават, че са открили нов вирус, който е подобен на свинския грип от 2009 година, информира BBC.
Още: Език от дълбините: Учени разгадават тайната в общуването на застрашен вид делфини
Още: На парти преди 11 000 години: "Донесете си собствен глиган!"
Вирусът може да се предава на хора, като за основния му носител са считани домашните прасета, уточнява БГНЕС.
Изследователите са притеснени, че вирусът може да мутира, да стане леснопредаваем от човек на човек и да доведе до нова епидемия.
Към днешна дата вирусът не представлява проблем, но според учените "носи всички признаци" на бързото адаптиране към хора и има нужда от внимателно наблюдение.
Още: Откриха мистериозна нова структура, скрита в човешките клетки
Още: Откритие, което може да разтърси света: Откриха огромно количество петрол в Антарктида
Последната пандемия, с която се сблъска човечеството преди сегашната вълна от коронавирус, беше свинския грип през 2009 г., който започна от Мексико. Тя не се оказа толкова смъртоносна, колкото се опасяваха експертите. Оказа се, че възрастните хора имат определени нива на имунитет, което вероятно означава, че е имало подобни вълни на болестта и в миналото. Този вирус, който носи названието A/H1N1pdm09 беше включен в годишните противогрипни ваксини и се смята, че хората вече са защитени от него.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Няма да излезе красивата марсианка от него": Мистериозен обект в Якоруда (ВИДЕО)
Още: Археолози откриха гробница на първия владетел на маите в Каракол
Новият вирус, който са открили китайските учени, прилича на свинския грип, но има някои разлики. Изследователите са го нарекли G4 EA H1N1 и казват, че може да се захваща и мултиплицира в клетките, които покриват дихателните пътища на човека.
Вирусът бил открит у работници в кланици в Китай. Сегашните противогрипни ваксини не предпазват от него, но експертите казват, че в препаратите може да се направи промяна и да предлагат защита срещу G4 EA H1N1.
Професор Кин-Чо Чанг, който работи в Университета на Нотингам, коментира за BBC: "В момента вниманието ни е фокусирано върху коронавируса, както и трябва да бъде. Но не трябва да изпускаме от поглед и други потенциално опасни вируси."
Още: Можем ли да запълним цялата памет на мозъка си?
Още: "Хем втори рекорд по случаи на коронавирус за ден в България, хем по-ниска заразяемост"