Регионалният природонаучен музей в Пловдив отново изненада приятно своите посетители. От тази събота, пловдивчани и гости на града могат да видят и докоснат единствената в Европа официална реплика на астронавтския костюм на Нийл Армстронг от мисията „Аполо“11. Тя е експонирана във фоайето на музея и ще остане там до 23 май.
Още: Международният фолклорен фестивал превзема Античния театър в Пловдив
На 21 юли 1969 г. Нийл Амстронг, командир на мисията„Аполо“11, става първият човек, стъпил на Луната. След поредица от полети извън земната орбита, НАСА осигурява възможност на Нийл Армстронг и Едуин Олдрин да направят гигантска стъпка за човечеството в друг космически свят.
Костюмът гостува в града под тепетата, благодарение на Посолството на САЩ в България и е предоставен от Постоянното представителство на САЩ към международните организации във Виена. Тази уникална космическа екипировка е създадена в 15 лимитирани броя от Националният музей по въздухоплаване и аеронавтика (NASM) към Смитсониевия институт в САЩ, където се съхранява и оригиналния костюм на Армстронг. Инициативата за изработването тези 15 реплики на костюма на Армстронг е на НАСА и е осъществена по повод 50- годишнината на мисията „Аполо“ 11 и кацането на Луната за първи път, чествано през 2019 година. Съвършено прецизната и автентична изработка ще позволи на посетителите на Регионалния природонаучен музей в Пловдив не само да се доближат до един безпрецедентен момент в човешката история, но и да научат любопитни факти за професията космонавт. Ще научат какво е осигурявало безопасността на космонавтите в Космоса и как изглежда първият скафандър, в който човек се е разходил по лунната повърхност.
Кметът Здравко Димитров, придружаван от заместник-кмета по култура, археология и туризъм Пламен Панов и кмета на район „Централен“ Георги Стаменов, посети днес Регионалния природонаучен музей и заедно с представители на пловдивските медии разгледа ценния експонат.
Още: Започва най-мащабният проект за дигитализация в Пловдив – Географската информационна система
„Тази инициатива се случва благодарение на сътрудничеството ни с посолството на САЩ и проектът, който музеят спечели за представяне на мисиите на Европейската космическа агенция - ЕКА към програмата ESA PECS.. Проектът играе ключова роля в популяризирането на науката астрономия, не само в България, но и по света. Първата част на проекта се състои в разработването на две дигитални програми за планетариум, посветени на космическите мисии на ЕКА за наблюдение на Земята и Вселената. Заглавията на двата филма са “Космическият устрем на Европа” и “Опазването на нашата скъпоценна планета” . Те са готови, като първият е вече в програмата на планетариума“, разказа директорът на музея гл. ас. д-р Огнян Тодоров. Той благодари на Кмета на Пловдив Здравко Димитров и на общинската администрация за безрезервната подкрепа, която музеят получава.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Първа среща на кмета на Пловдив с новия посланик на Италия
Още: Кметът на Пловдив: Напредват ремонтите в 6 училища в града
Яна Георгиева, уредник на зала „Планетариум“ разказа историята на репликите на костюма. Експонатът, който се намира в Пловдив е бил изложен в бейзболното игрище на отбора на Янките в Ню Йорк. Той е изработен чрез 3D сканиране, като всяка гънка, размери и теглото от 90 кг. напълно отговарят на оригинала.
„Благодаря на Посолството на САЩ за тази възможност. Спомням си през 70-те години, когато летателният апарат „Аполо 11“ беше представен в панаира. Това са спомени, които оставят следа за цял живот. Пожелавам успех на музея и вярвам, че интересът ще е огромен и ще остави трайни спомени в децата. Не само, че ще могат да докоснат и да се снимат с костюма, но и ще предизвика интерес към Космоса и науката Астрономия “, каза Кметът Здравко Димитров.
„Природонаучният музей в Пловдив е най-бързо развиващия се музей и отдавна надхвърли рамките на страната. Актът на поставяне на костюма в Пловдив дава европейско измерение на музея. Сътрудничеството с Европейската космическа агенция - ЕКА легитимира Пловдив и България в една престижна научна общност. Това не само популяризира музея, но и Пловдив като град, който непрестанно развива своите културни, научни и образователни дейности.“, каза заместник-кметът Пламен Панов.
Още: Пловдив отбеляза „Деня на ашурето“
Още: Обявиха къде ще е първият държавен магазин за храни
Той използва случая и да се обърне с апел към медиите да популяризират кандидатурата на Пловдив за „Най-добра европейска дестинация“ за 2022 г. Пловдив е единственият български град, който участва в надпреварата и е поставен в конкуренция с градовете Лондон, Рим, Виена, Истанбул, Атина, Прага и др. в 13-то издание на престижната класация European Best Destinations. Победителят ще бъде избран чрез гласуване на интернет адрес:
https://www.europeanbestdestinations.com/european-best-destinations-2022/, в периода от 20 януари до 10 февруари 2022 г., като може да се гласува от един и същи адрес веднъж седмично.