29-тото издание на фестивала ще се проведе от 28 юли до 1 август с участието на ансамбли от седем държави
За 29-ти път Пловдив ще бъде домакин на Международния фолклорен фестивал - едно от най-красивите и очаквани културни събития, радващо се на вярна публика от всички възрасти и преминаващо с много емоции и настроение. Всяка година фолклорният фестивал се превръща в истински празник за публиката в горещите летни дни. В него се включват фолклорни танцови колективи от цял свят, представящи с много красота, талант и настроение незабравима феерия от цвят и ритми. И това се случва винаги на едно от най- емблематичните места в Пловдив – Античния театър. Проявата се организира от община Пловдив и е част от Културния календар на града всяка година.
29-тото издание на Международния фолклорен фестивал в Пловдив ще се проведе от 28 юли, понеделник, до 1 август, петък. Публиката ще има възможност да се наслади на изпълненията на представителни фолклорни състави от Армения, Италия, Парагвай, Словакия, Узбекистан и Украйна. Всяка година фестивалът се домакинства от български състав. През 2025 това е Ансамбъл „Седенчица“ към Сдружение „Фолклорен свят- Седенчица“ Пловдив с главен художествен ръководител Нели Карабахчиева.
Всяка вечер от 28.07 до 01.08. от 17.30 часа ще се състоят дефилетата на танцовите трупи. Те тръгват от „Дом Левски”, преминават по Главната улица и стигат до откритата сцена на пл. „Стефан Стамболов”, където с начален час 18.00 ч. ще има кратки концерти.
Програмата продължава с официалните вечерни представяния на участниците на сцената на Античния театър. Началото всяка вечер е от 20:00 ч.
Официалната церемония по откриването на 29-ия Международен фолклорен фестивал е на 28 юли, понеделник, от 20:00 ч. на Античния театър. На същата сцена в последната вечер – 1 август, петък, от 20:00 ч. ще се състои Гала-концертът и церемонията по официалното закриване на събитието.
Всички концерти са с ВХОД СВОБОДЕН!
ТАНЦОВ АНСАМБЪЛ „ТИГРАНАКЕРТ“, АРМЕНИЯ
Танцовият ансамбъл „Тигранакерт“ е основан през 2014 г. в „Hayordyats Tun“ (Дом на младежта) в Гюмри от Тигран Норатян - художествен ръководител на състава. Репертоарът му се състои от характерни арменски фолклорни и традиционни танци. През годините ансамбълът е участвал в множество конкурсни фестивали, печелейки престижни награди. Изявявал се е на сцените на много градове и села в Република Армения. Ансамбълът е участвал и в редица международни турнета като е имал представления в Париж, Брюксел и Грузия.
Танцов ансамбъл „Тигранакерт“ поддържа дългосрочно сътрудничество с различни държавни институции и национални ансамбли. Репертоарът на ансамбъла е обогатен от работата с известни хореографи, които са надградили създаденото, споделяйки своя професионален опит с танцьорите.
АНСАМБЪЛ „СБАНДИЕРАТОРИ ДЕЙ БОРГИ Е СЕСТИЕРИ ФИОРЕНТИНИ“, ИТАЛИЯ
Танцовата група с флагове Sbandieratori dei Borghi e Sestieri Fiorentini е основана през 1965 г. в град Филине Валдарно, Италия. През 1966 г. съосновава международна конфедерация на традиционните игри с флагове и италианска федерация за флагови спортове. До 1973 г. групата е част от известните Bandierai degli Uffizi, след което поема независим път. Днес съставът включва около 90 членове – капитани, барабанисти, тръбачи и знаменосци – и поддържа училище за флагово изкуство, съхранявайки средновековните традиции на италианските свободни общини. Отличават се с използването на ръчно изработени дървени флагове и автентична екипировка.
Групата има над 1900 участия в Италия и по света – от Европа до Япония, САЩ и ОАЕ. Представяли са Италия на събития от световна величина и са аплодирани от двама папи. Техните изпълнения са част от многобройни фестивали, спортни и религиозни прояви. Дори по време на пандемията поддържат връзката с местната общност чрез символични изпълнения от терасите на домовете си. През 2021 г. даряват на града си скулптура, символизираща дълбоката им връзка с региона и традицията
ФОЛКЛОРНА ТАНЦОВА ГРУПА „АЛМА ГУАРАНИ“, ПАРАГВАЙ
Фолклорната група „Alma Guarani“ е създадена с цел да съхранява, поддържа и разпространява танците, обичаите, традициите и музиката на Парагвай.
Репертоарът на групата включва както националния танц на Парагвай – „ПОЛКА“, така и традиционни танци за индивидуални двойки, както и танци, изпълнявани само от жени или само от мъже. Представленията на групата се съпровождат изцяло с жива музика, с участието на струнни инструменти като китара и арфа, както и духова и ударна група.
Групата е пътувала и изнасяла представления в много европейски държави като Германия, Хърватия, Италия, Турция, Испания, Белгия, Нидерландия, Португалия и Франция, както и в страни от Америка като Бразилия, Аржентина и Чили.
ФОЛКЛОРЕН АНСАМБЪЛ „ПОВАЖАН“, СЛОВАКИЯ
Фолклорният ансамбъл „Поважан“ е основан през 1954 г. и е един от най-старите фолклорни колективи в Словакия, с над 60-годишна история. Представлява град Поважска Бистрица на конкурси, фестивали и различни изяви както в страната, така и в чужбина. През годините ансамбълът е предоставил възможност за изява на сцена на множество певци, музиканти и танцьори, като някои от тях продължават професионалния си път в големи състави. В момента групата включва 30 танцьори, 12 музиканти и 11 певци, а художествен ръководител е Милан Янковиех.
Ансамбълът се радва на големи успехи, включително Златен медал и титлата „Лауреат на националния преглед на фолклорни колективи“ през 2014 г., както и трето място в състезание за индивидуални танцьори през 2012 г. Същата година получава и най-високото отличие от Националния артистичен център – Медал „Даниел Габриел Лихард“. Сред международните успехи изпъква първото място на Международния фолклорен фестивал в Олщин, Полша (1999). Фолклорният ансамбъл „Поважан“ е изнасял концерти в цяла Словакия, в почти всички европейски страни, както и извън Европа – в САЩ и Алжир.
ТАНЦОВ АНСАМБЪЛ „СУВОРИЙЛАР“, УЗБЕКИСТАН
Танцовият ансамбъл „Суворийлар ва Ёш балет ижрочилари“, чието име в превод от узбекски означава „Конници с Младия балет“, е създаден към Републиканското училище-интернат по хореография в Узбекистан. Художествени ръководители са Заслужилият артист на Република Узбекистан Еркин Каххаров и Елена Надирова, носител на ордена „Дустлик“. В състава участват ученици от горните класове с класическа балетна подготовка.
Репертоарът на ансамбъла съчетава мъжествени, героични танци, изпълнявани от момчетата, с грация и ефирност, демонстрирани от момичетата – младите балерини. Сценичните им композиции често представят образи на национални герои като Мангуберди и Томарис. Изпълненията на ансамбъла се радват на голям интерес и признание от публика и жури в редица конкурси.
Сред най-важните отличия на ансамбъла са: Гран при на международен конкурс в Ташкент (2024), второ място на „Жемчужина Азии“, първо място в републиканските конкурси „Ижод бахори“ (март 2025) и за млади изпълнители (май 2025). Ансамбълът редовно участва в държавни и културни събития, включително концерти по случай Деня на независимостта и празника Навруз, както и в церемонии по откриване и закриване на международни фестивали като „Шарк тароналари“ и „Бахши“.
ТАНЦОВА ТРУПА „ОРЛАЮНОК“, УКРАЙНА
Народният танцов състав „Орлаюнок“ е създаден през 1969 г. от семейството на Людмила и Андреас Родригес Варра към Двореца на културата на железопътните работници. През 1972 г. съставът получава званието „народен“ за активната си художествено-възпитателна дейност сред младежта и високото изпълнителско майсторство. От 1989 г. ръководител на ансамбъла е Александър Соколовски, който продължава традициите на състава с мотото: „Фолклорът е богатството на народния танц“.
Репертоарът включва украински, руски, италиански и други народни танци, като „Гопак“, „Березанка“, „Гуцулски танц“, „Тарантела“ и др. Групата обединява различни стилове: класически, народен, модерен, водевилен и бален танц. В състава участват деца от 5 до 20 години, а интересът към обучението е голям.
„Орлаюнок“ е чест участник в празнични концерти и международни фестивали по света, включително във Франция, Турция, Испания, Израел, Китай, Германия и др. През 1998 г. печели първа награда на фестивала „Славянски базар“, а през 2004 г. участва в културната програма на Олимпийските игри в Атина.
От 1996 г. ансамбълът организира международния детски фолклорен фестивал „Орлаюнок събира приятели“, в който участват състави от над 15 държави. Мисията на „Орлаюнок“ е да въведе децата в чудния свят на танцовото изкуство и да ги възпита в духа на украинските фолклорни традиции.
Български домакин
АНСАМБЪЛ „СЕДЕНЧИЦА“ КЪМ СДРУЖЕНИЕ „ФОЛКЛОРЕН СВЯТ- СЕДЕНЧИЦА“
Ансамбъл „Седенчица“ е създаден през 2012г. към Сдружение „Фолклорен свят- Седенчица“. Ансамбълът гради своя репертоар върху произведенията на класиците на българската народна хореография: Кирил Дженев, Кирил Харалампиев, Иван Тодоров, Димитър Димитров, Димитър Дойчинов, Маргарита Дикова, Емил Генов, както и на авторски произведения.
Ансамбъл „Седенчица“ участва активно в културния живот на гр. Пловдив и областта и популяризира българския танцов фолклор в страната и чужбина. За своя 13-годишен път съставът е представял България на международни фолклорни фестивали в Германия, Сърбия, Хърватска, Черна гора, Косово, Гърция, Полша,Чехия и др.
Ансамбълът е носител на званието „Представителен“ към ЦИОФФ. Носител е на престижни награди от конкурси. Ръководители на „Седенчица“ са Нели Карабахчиева - главен художествен ръководител и Иван Иванов и Даниела Димитрова - хореографи и художествени ръководители.