Александър Николов по казуса Gemcorp: Търси се под вола теле за политически дивиденти
Николов бе призован в качеството си на бивш представител на изпълнителната власт заради документът подписан и прекратен в рамките на няколко месеца след съмнение, че в сделката опосредствано участват руски фирми. "Ние отидохме да си свършим работата не за конкретна компания. Отидохме да си свършим работа за всички потенциални инвеститори и имаше реакция от всички. Лъжа е, че българската енергетика ще зависи от някой. Всички компании, с които сме разговаряли, са били приветствани ако имат позитивни намерения за България. В неангажиращ документ се изразяват намерения", заяви бившият енергиен министър.
Александър Николов: Скандалът с Gemcorp е измислен, за да мине под контрол енергетиката
"Скандал с Gemcorp няма, той се създаде от една малка група от хора, оправдаваща невъзможността си да свършат нещо през последните 12 г...
Tой обясни, че е имало среща в САЩ с много компании. "Gemcorp изрази намерения вследствие на покана от страна на IP3. В САЩ направихме срещи с много компании. Инвестиционната рамка в България се променя поради много проста причина. Българската енергетика беше представена като карта и като възможности на всички потенциални инвеститори. Имаше реакции от всички. Търси се под вола теле за политически дивиденти“, обясни още той.
ОЩЕ: Реалното прекратяване на меморандума с Gemcorp ще е след около 2 седмици
По повод доклада от ДАНС, който съобщава, че има връзка с руски капитали и олигарси, Александър Николов обясни: „Докладът от ДАНС е изчетен на заседание на МС, на което е взето решение да бъде прекратен меморандумът. Предварителният доклад е изпратен отдавна и е показано, че след 2017 или 2018 година, няма каквато и да било свързаност с руски лица. Вторият доклад е така или иначе безпредметен. Аз съм го казвал на МС. В смисъл аз съм против прекратяването на подобни документи и против целия шум, който се вдигна, защото това е петно за инвестиционната среда в България. Поради тази причина времето, в което аз бях отговорен за сектора, е приблизително 8 месеца. Времето на текущия служебен кабинет е вече 5 месеца. Много лесно може да се сравни какви са инициативите по инвестициите, какви са отговорите на потенциални партньори и какво е финансовото състояние и каква е разходната част на енергетиката“, коментира още Николов.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ПОЛИТИКА:
Заради напрежението с РСМ: Партиите призоваха за намеса на европейските институции
Иван Сотиров: У нас старите комунистически елити решиха да си направят социалистически капитализъм
Ако изборите бяха днес: Проучване на "Екзакта" показа какви са нагласите на избирателите
Атанас Атанасов: Най-добре е Борисов да спре да дава оценки, ако иска да бъде полезен за партията си
Първан Симеонов: Популисткият вот може да се надява на по-сериозен резултат на тези избори
Посланик Ангелов: Има ескалация на радикалното говорене в социалните медии в РСМ
РСМ обвини България за случилото се на ГКПП "Деве баир"
Христо Иванов: ДБ не може да направи компромиси с целите си по отношение на диалога с ГЕРБ
Кирил Петков: На РСМ трябва да ѝ се каже, че условията са поставени от Европа
Редактор:
Елин Димитров
Етикети: енергетика Меморандум Gemcorp Александър Николов