Ваня Григорова посочи до какво води либерализацията на енергийния пазар

21 септември 2021, 11:08 часа 6730 прочитания

Ако комплексът Марица-изток бъде затворен, без да се създаде алтернативна заетост, безусловно регионът ще бъде обезлюден. Ако го приключим, преди да знаем от какво ще произвеждаме базова и балансираща енергия, на достъпни за нас цени, ще стигнем до момент, в който хирурзи оперират спешни случаи на свещи и се израждат бебета при минусови температури.

Още: "Съдружници по неволя сме": Киселова отговори на Йотова за подкрепата от Пеевски

Още: Пеевски: Системата на МВР има нужда от своето ново начало

Това посочва синдикалистът Ваня Григорова във Фейсбук.

Ако на някой това му се струва невъзможна ситуация, опасявам се, че има сериозен риск да го видим в България съвсем скоро до няколко години.

Решението е приемане на петгодишни планове за бъдещето на региона. За да има сигурност за хората и енергийната ни система. И едва, когато някой умен човек измисли алтернатива, която е технологично възможна и икономически ефективна, да се пристъпи към постепенно ограничаване на дейността на ТЕЦ-овете. Другото е самоубийство - икономическо, социално, енергийно и демографско.

Още: "Кабинет ще има, докато каже Пеевски": Йотова за кабинета и сблъсъците за еврото

Още: Георг Георгиев се срещна със западни дипломати, в Скопие обявиха, че им се е оплакал от Северна Македония

Нищо не се е променило, освен че след срещата с консултантите от Прайсуотърхаус се затвърди убеждението, че НИЩО реално не се подготвя като алтернативна заетост и алтернативни енергийни източници.

Те са наети от Европейската комисия, за да ни учат как да правим преход. Те идват да питат нас какво да си напишат в докладите, така че да не звучат съвсем като преписани от кой да е плиткоумен евробюрократичен материал за квалификации и индустриални зони.

От живия живот получихме и поредни доказателства, че на ВЕИ технологиите, с които в момента разполага човечеството, не може да се разчита. У нас се говори много усърдно за високата цена на тока. Но енергията, произвеждана в България, е НАЙ-ЕВТИНАТА в ЕС, след тази в Полша. От специализирани статии и разговорите с представители на Министерството на енергетиката става ясно, че европейският срив е резултат от:

- липсата на вятър в Германия, поради което държавата с "най-зелена" енергийна политика през първата половина на годината разчита основно на ток от ТЕЦ и АЕЦ;

Още: Явор Божанков: Нужни са спешни промени в „Продължаваме промяната“

Още: Управляващите и Пеевски ще си изберат с обикновено мнозинство антикорупционната комисия

- драстично увеличение на цената на газа.

Рецептата била да интегрираме българския пазар с европейския. Като интегрираш пазар с цена 5 лв. с пазари с ценови нива от 20 лв., накъде е логично да се изравнят цените? В посока 20 лв., естествено. До това води либерализацията на енергийния пазар и ефектите ще се засилват.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес