Крепостта Акра край днешния град Черноморец, а не Калиакра край Каварна, е възможно да е мястото на битката от 513 година по време на бунта на Виталиан. Хипотезата допуска историкът проф. Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей.
Още: Прохлада след уморителната жега: Николай Василковски отговори с какво време изпращаме юли
Още: Напук на тол камерите: Шофьор прелетя със 120 км/ч в аварийната лента
Археологическа експедиция проучва крепостта Акра на нос Акин край Черноморец под ръководството на заместник-директора на НИМ доц. д-р Иван Христов и първите резултати от проучванията вече са налице. Ровейки се в архивите за тази крепост, допускам също така, че е възможно голямото сражение между въстаналия византийски военачалник Виталиан и войската на византийския император Анастасий І да се е състояло точно тук, каза пред “Фокус” Божидар Димитров. По думите му - проблемът при крепостта Акра е, че много рядко се споменава в късноантичната традиция, а когато се споменава, много често я бъркат с Калиакра. Има съвпадение във втората част, а Калиакра понякога я наричат и Акре. Този нос край Черноморец се нарича с две форми – Акин и Акра, като - кога се е появило названието Акин, засега не може да се каже, каза Божидар Димитров.
„Едно голямо историческо събитие през 513 година, бунтът на Виталиан, в който загиват 60 000 византийски войници, според мен неправилно е приписано, че е станал на Калиакра”, коментира Божидар Димитров. Според хронистите - Виталиан е вдигнал бунт сред тракийските войски, които са на юг от Стара планина, и се е установил в Анхиало, като превзел и Одесос. От Анхиало той предприема два похода към Константинопол, дори достига до предградията му, но е отблъснат и се връща обратно пак в Анхиало. Изглежда – не е успял да превземе и Созопол; трудно се преминават бургаските езера и чак до ХІХ в. Созопол е бил недостъпен за кърджалии, разбунтували се турски войски и т.н., които стигат до местността Пода и там няма мост, заради което градът остава непревзет.
„Византийците предприемат походи срещу Виталиан, стигат до Акрида (така е описано при Йоан Антиохийски), където правят огромен лагер, и там са разбити от Виталиан. Както пише – от 80 000 войници, 60 000 са убити, много от тях са паднали в пропастите, а самият военачалник Ипатий, скочил в морето, но го хванали, издърпали и пленили и т.н. Нашата историография отдава тези събития на крепостта Калиакра. Но, първо, какво ще търси византийската армия дълбоко в тила му, да десантира в Калиакра, там да се укрепява и да чака да дойде Виталиан? Той е далеч от тях, в Анхиало, с цялата си армия. Второ – такава огромна армия при Калиакра няма къде да извърши десант – бреговете са стръмни не само на самия полуостров, а и на околния бряг, чак до Балчик. Няма плажове и на юг и на север, докато Созопол предоставя прекрасни условия да извършат десант и да се придвижат напред. Така че е възможно – сражението да не е станало при Калиакра, а да е станало при днешния Черноморец”, каза Божидар Димитров.
Още: Най-важните новини за деня, 20 юли 2025 г.
Още: Дни с опасни горещини. Седмична прогноза за времето за 21-27 юли 2025 г.
За другото местно название в района – Вромос, което буквално означава воня, историкът също допуска, че може да е свързано с тези събития: „Може би - 60 000 избити войници, изтикани мъртви от бреговете надолу, са се размирисали и е дошло името Вромос – воня. Бунтовници не погребват избити войници и може би това са точно те, а не – избитите 60 години по-късно при нашествието на аварите. Аварите най-вероятно са подпалили града и са си заминали и едва ли има толкова много убити, които да замиришат чак толкова силно”, коментира Божидар Димитров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пострадала туристка в Пирин, въздушната линейка се включи в операцията