Армиите на САЩ и нейните съюзници от НАТО са разработили нов план, наречен "Възпираща линия на източния фланг", пише Defense News. Целта е да се увеличат сухопътните способности и да се укрепи оперативната съвместимост между отбранителната промишленост в рамките на Алианса, заяви командващият армията на САЩ в Европа и Африка генерал Кристофър Донахю на първата конференция LandEuro на Асоциацията на армията на САЩ във Висбаден, Германия.
План срещу руските заплахи
Като част от план за противодействие на руските заплахи и осигуряване на глобално възпиране, армията на САЩ и нейните съюзници от НАТО спешно разработват стандартизирани системи, базирани на данни, общи пускови установки и система за координация, според генерал Кристофър Донахю.
Регионалните планове се разработват от известно време, но армията на САЩ, в сътрудничество с НАТО, се фокусира предимно върху балтийските страни. „Трябва да се разбере как да се гарантира индустрията и държавите да знаят точно какви са изискванията. В крайна сметка това усилие сега е известно като "Възпираща линия на източния фланг"", каза генерал Донахю.
„Знаем какво трябва да разработим. И сценария, който използваме, е да възпираме сухопътни атаки“, каза той. „Наземният компонент не губи значението си, той става все по-важен. Вече можете да сваляте A2AD от земята. Вече можете да поемете контрол над морето от земята. Виждаме всичко това в Украйна".
A2AD е военна стратегия, използвана за контролиране на достъпа до и в рамките на определена географска област. Тя има за цел да попречи на противниковите сили да навлязат или да действат свободно в тази зона - чрез използване на различни отбранителни и нападателни способности.
Още: Срив в доверието към НАТО? В Европа се създава нов военен алианс
Калининград е в епицентъра
Например, отбеляза генерал Донахю, Калининградска област на Русия е широка около 75 километра и е обградена от НАТО от всички страни (Полша, Литва и Балтийско море, бел. ред.), а армията на САЩ и нейните съюзници вече са в състояние „бързо да неутрализират този анклав със скорост, която преди беше немислима“.
Още: Война с НАТО за трилиони: Със спиране на влак Путин може да нахлуе в Европа (ГРАФИКА)
Снимка: генералният секретар на НАТО Марк Рюте, Getty Images
Планът включва система за споделяне на данни. НАТО вече е закупила такава, каза генерал Донахю, като е избрала Maven Smart System на Palantir - платформа за изкуствен интелект, която приема огромни количества данни и бързо анализира информацията, за да помогне на армейските командири да вземат решения.
Още: Пукнатината между САЩ и НАТО, която може да изкуши Путин
„Вече знаем точно какво трябва да правим с „облачните” технологии и точно какви безпилотни системи, екипажи и т.н. са ни необходими, за да го направим“, каза генерал Донахю.
Американската армия иска цитираните възможности да бъдат съвместими с тези на партньорите от НАТО.
Универсална пускова установка: всяка държава да може да я управлява
Освен това военните се нуждаят от универсална пускова установка, която може да се използва както за настъпателни, така и за отбранителни цели, както и от система за управление на огъня, която всяка държава може да използва.
Още: Финландският президент: "Путин е стратегически глупак и военен провал"
Генерал Донахю добави: „Искаме това да бъде единна система с възможност за дистанционно управление, където можем да използваме боеприпаси от всяка държава и да стреляме с тях".
Американската армия също така се стреми да намали цената на системите. „Като общо правило, без значение по какво стреляте и каква оръжейна система или боеприпаси използвате, възможностите трябва да са по-евтини от това, по което стреляте“, каза Донахю.
Обръщайки се директно към индустрията, генералът обобщи: „Бяхме много ясни относно това, от което се нуждаем. Ако ни продавате нещо, то трябва да е оперативно съвместимо, а цената трябва да намалее".
Още: НАТО ще гледа България със зорко око от Космоса заради руската заплаха
Автор: Джен Джъдсън в материал за Defense News
Превод: Ганчо Каменарски