WSJ: Европа втвърдява тона към Путин. Ред е на Вашингтон

20 юли 2025, 17:59 часа 1935 прочитания

В петък европейските лидери най-сетне увеличиха санкциите срещу Русия, като изпратиха на Владимир Путин послание, че ако продължи да обстрелва Украйна с безпилотни самолети и ракети, ще има още икономически разходи. Сега е ред на Вашингтон. Последният пакет от санкции на Брюксел засилва икономическия натиск върху Москва, като затваря вратичките и наказва чуждестранните компании, които ги заобикалят. Европа вече прекрати по-голямата част от вноса на руски природен газ по тръбопроводи. На петролните танкери, които са застраховани от европейски компании, също е забранено да транспортират руски суров петрол, продаван на цена над 60 долара за барел, пише "The Wall Street Journal".

Снимка: kremlin.ru

Целта е да се отслаби военната машина на Русия, като се намалят приходите ѝ от петрол и газ, като същевременно се сведе до минимум болката за Европа. Но руският петрол и газ продължиха да се доставят на световните пазари по други канали. Русия разполага с незастраховани флотилии в сянка, за да продава суров петрол на рафинериите в Индия и Турция, които изнасят гориво обратно за Европа.

Още: Москва за поредна нощ разбра какво причинява Путин на Украйна, НАТО вижда руско-китайска атака до 18 месеца (ОБЗОР-ВИДЕО)

Ценовият таван също така има по-малък ефект сега, когато суровият петрол се търгува на цена около 65 долара за барел, отколкото когато влезе в сила през декември 2022 г. и суровият петрол струваше 80 долара за барел. Пакетът от петък ще намали ценовия таван до 47,60 долара за барел, който ще се преразглежда на всеки три месеца, и ще ограничи вноса на рафинирано гориво, което се произвежда от руски суров петрол.

Европа пречи на Русия

Снимка: Getty Images

Европа ще изолира още повече Русия от световната финансова система, като изхвърли 22 руски банки от мрежата за финансови преводи Swift. Тя ще наложи санкции на две китайски банки, които са помогнали на Русия да заобиколи санкциите, и на голяма петролна рафинерия в Индия, която е частична собственост на руската държавна петролна компания "Роснефт".

Още: Украйна предлага на Русия нова среща за мир: От Азербайджан дойде важен съвет

Европа също така казва на Путин да не разчита на съживяване на газопровода "Северен поток" между Русия и Германия. Тръбопроводите бяха повредени при подводна експлозия през 2022 г., но някои американски и европейски инвеститори имат желание да ги ремонтират и рестартират след края на войната в Украйна. Германският канцлер Фридрих Мерц не е толкова ентусиазиран. Новите санкции ще забранят сделки, които биха могли да съживят или ремонтират тръбопроводите.

Фридрих Мерц, снимка: Getty Images

Мерц и други европейски лидери заслужават похвала за решимостта си, въпреки че по-ниските цени на петрола и газа, подпомогнати от увеличеното производство в САЩ, улесниха това. В сряда Venture Global подписа 20-годишен договор за доставка на втечнен природен газ на италианската Eni от новото съоръжение за износ CP2 в Луизиана.

Още: Русия не може да скрие колко тежки са новите санкции на ЕС. Големи новини от САЩ, докато 300 дрона и ракети полетяха към Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)

Санкциите не могат да заместят оръжията, от които Украйна отчаяно се нуждае. Но руската икономика показва признаци на проблеми, като лихвените проценти са близо до 20%, за да се ограничи инфлацията. Тази седмица "Bloomberg News" съобщи, че ръководителите на някои от най-големите руски банки са обсъждали възможността да потърсят държавна помощ, ако повече заеми в техните книги не бъдат изплатени. Всичко това подсказва, че икономическите лостове на Запада върху Москва нарастват, ако държавите се обединят, за да ги използват.

Ред е на Вашингтон

Снимка: Getty Images

Доналд Тръмп би могъл да се присъедини към тези усилия, като подкрепи двупартиен законопроект на Сената, който ще му даде право да налага 500% мита на страните, които купуват руски петролни и газови продукти. Той би могъл също така да работи с Европа за конфискуване на замразените на Запад руски активи на стойност около 300 млрд. долара за закупуване на оръжия за Украйна. Тръмп няма добро оправдание да не последва примера на Европа сега и да окаже по-голям натиск върху Русия да преговаря за прекратяване на огъня, пише "The Wall Street Journal".

Още: Ердоган и Путин се чуха по телефона: Ще има ли нови преговори между Украйна и Русия?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес