Едиповият комплекс или Царят, който управлява света

26 август 2013, 10:10 часа • 80630 | прочитания

Трагедията на Софокъл за цар Едип е на 2500 години. Но и днес тази история намира отклик в душата на всеки човек. Защо е така обяснява психологът Андрей Россохин.

Още: Инцидентите с тротинетки растат: Децата да носят каски и наколенки

Още: Нови разкрития за замърсявания в Черно море

Защо Едиповият комплекс се свърза със сексуалността?

Самият комплекс – това са любовните и враждебни чувства, фантазиите, желанията (най-вече неосъзнатите)!, които детето изпитва към своите родители. Между 3-та и 5-та година детето опознава тялото си и тези преживявания са много изострени. Освен това то вижда как родителите му проявяват любовта си един към друг не по начина, по който я изразяват към него. Тогава детето започва да си задава въпроса: „Защо мама и тати не спят с мен?“, „Какво правят, когато аз не съм с тях?“. И така открива сексуалната част от света.

Затова на преден план в едиповата фаза излизат именно сексуалните желания, фантазии, свързаните с тях страхове и психически конфликти. В този период детето вече не изпитва желание да се слее с майка си, както в кърмаческата възраст, и да получават от това безкрайно удоволствие. Момчето иска да обладае майка си, а момичето – баща си.

Още: Прогноза за времето - 15 май 2025 г. (четвъртък)

Още: Регионалният министър инспектира критичните участъци около Телиш

Прието е да се говори за едипов конфликт. В какво се състои той?

Този конфликт се състои в противоречиви – любовни и враждебни – желания и чувства към двамата родители. Не е правилно да се счита, че детето обича само родителя от противоположния пол и иска да се избави от този от своя пол. В действително, напр. момчето не само обича майка си, ненавиждайки бащата за това, че се е явява негов съперник, то също обича и баща си! Към майка си също изпитва не само любов, но и ненавист затова, че принадлежи на бащата. За това трябва да се разбере, че едиповият конфликт при детето не съществува извън тези на родителите му. Много зависи и от това как те са намерили изход от своята едипова ситуация и как тя се отразява в отношенията им с детето.

Защо в този период е толкова важна ролята на бащата?

Ролята на бащата е важно не само тогава. Когато детето се роди, то изцяло зависи от майката и иска пълното сливане с нея, като получава от това максимално удоволствие. Но майката не може да прекарва цялото си време с детето, тя го оставя някои моменти, включително и заради бащата. Още от самото начало бащата се врязва в отношенията между майката и детето – пречи му да я има изцяло. Той олицетворява закона, ограниченията, които противостоят на удоволствието. Присъствието на бащата карат детето да разбере: има желания, и има нещо, което не позволява те да бъдат удовлетворени безотказно. Това е основата, която формира личността и прави човека социален индивид. Благодарение на ролята на бащата детето постепенно започва да осъзнава ограниченията, като се учи да сдържа желанията си и да ги удовлетворява, в съответствие с изискванията на реалността.

Още: От КНСБ потвърдиха за срещата при кмета: Остава ли блокадата?

Още: Иван Сотиров за референдума на Радев: Глупав начин за политическо позициониране (ВИДЕО)

Влияе ли едиповият комплекс върху избора ни на партньор?

Различните решения на едиповия конфликт водят до една или друга възможност за развитието на сексуалността и чувствата в зряла възраст. Ако родителите в този период не само не са ограничавали детето, но и са го подкрепяли, то постепенно се е научавало да преодолява само вътрешните си конфликти. До каквато степен му се е отдало да ги разреши, до толкова в зряла възраст ще бъде способен да избира обекта на любовта си свободно, като изхожда от своите желания и ценности.

Как Фройд е открил Едиповия комплекс?

Фройд открива Едиповия комплекс по време на самоанализ: той установява в себе си инфантилна любов към своята майка и ревнива ненавист към баща си. За първи път той споменава термина през 1887 г. в писмо към свой приятел:“Става ясно, защо Цар Едип ни превзема с такава сила, митът изявява натрапчиво състояние, което всеки човек проследява у себе си.“ Самото понятие Едипов комплекс се появява в работата на Фройд едва след 1910 г. и става крайъгълен камък в психоанализата.

Легендата

Едип в древногръцката митология е посочен за цар на Тива след като решава загадката на сфинкса. Син е на Лай и Йокаста. След раждането си бил изоставен на връх Китерон, тъй като било предсказано, че ще убие баща си и ще се ожени за майка си. Прибран от овчари и осиновен от коринтския цар Полиб, когато пораснал и научил от оракула в Делфи предопределената си съдба, Едип, смятайки Полиб за свой баща, напуснал Коринт, но по пътя срещнал Лай и при скарване го убил. По пътя си към Тива успял да освободи града от чудовището сфинкс, като успял да намери отговор на гатанката, задавана от сфинкса. Оттам в преносен смисъл "Едип" означава умен, мъдър човек, способен да разреши и най-заплетената задача. Благодарните жители го провъзгласили за цар на Тива и Едип се оженил за овдовялата си майка Йокаста. Тя му родила двама синове - Етеокъл и Полиник, и две дъщери - Антигона и Исмена. Над жителите на града продължавали да се сипят бедствия и нещастия, но най-страшна била чумната епидемия. Тогава Едип изпратил в Делфи брата на Йокаста- Креон. Научил истината за своя произход, Едип избол очите си и забегнал в изгнание, а Йокаста се самоубила.

Още интересни новини четете в сайта samotniroditeli.com

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Пенева
Виктория Пенева Отговорен редактор
Новините днес