Край на хубавото време за храните от Украйна в ЕС: Царевица, птиче месо, захар - задават се квоти

15 май 2025, 07:02 часа • 10161 | прочитания

ЕС се готви да приложи много по-високи мита върху украинския внос в рамките на седмици, като удари икономиката на Киев в решаващ момент в борбата му срещу руската агресия - такава новина, гарнирана със заключение, съобщи Financial Times. Причината за действията е натискът от Полша и големите протести на полските фермери, които многократно направиха блокади точно заради украинския внос.

ЕС има съществуващо споразумение за свободна търговия с Украйна, но отиде по-далеч след пълномащабната руска инвазия през 2022 г. и временно спря оставащите мита. Срокът, в който няма мита, обаче, изтича на 6 юни, 2025 година и Брюксел планира смяна с "преходни мерки", докато текат преговори за актуализация на споразумението за свободна търговия.

Още: ЕК задейства "аварийна спирачка" за вноса на овес от Украйна

Бъдещето пред украинското селско стопанство

Вече има визия, която драстично ще ограничи безмитните квоти за селскостопански продукти - спасителен пояс за украинските производители на земеделска продукция и бюджета на Украйна. Говорител на ЕК потвърди, че сегашните споразумения няма да бъдат подновени, "тъй като в момента работим върху прегледа" на споразумението за свободна търговия между ЕС и Украйна. "Комисията също така разглежда възможни преходни мерки, в случай че преговорите не бъдат финализирани и новите правила - приложени до 6 юни", добави говорителят. А Бернд Ланге, председател на комисията по търговия в Европейския парламент, смята, че ще отнеме време поне до октомври, 2025 година, за да бъде финализирано всичко.

Двама дипломати от ЕС коментираха пред FT, че преходната рамка, готвена от ЕК, докато се водят разговори за споразумението за свободна търговия, включва разделяне на годишната безмитна квота на 12 месечни, за да се намали вносът. Най-голямо въздействие се очаква да има върху царевицата, захарта, меда и птичето месо.

Квотата за внос на царевица в ЕС ще бъде ограничена драстично на годишна база от 4,7 млн. тона на 650 000 тона. Вносът на птичето месо ще намалее от 57 110 на 40 000 тона, а захарта - от 109 000 на 40 700.

СНИМКА: Getty Images

Още: Евросъюзът удължава либерализацията на украинския внос, но при едно важно условие

Когато беше въведен през 2022 г., безмитният режим на ЕС се прилагаше за птиче месо, пшеница и захар в Украйна, голяма част от които преминаваха през страните от ЕС на път за Африка и Азия. Само че натискът в Европа, особено в Полша и Франция, се засилва - защото конкуренцията от Украйна сваля много цените за местните производители. Въпросът доминира в полската политика, като вече две правителства и то с различна политическа окраска наложиха едностранни забрани за внос на украинско зърно в нарушение на действащите правила на ЕС. Преди президентските избори в неделя Варшава поиска от ЕК да отложи изключително непопулярните в Полша търговски преговори с Киев, за да минимизира шансовете на националистическия опозиционен кандидат Карол Навроцки - Още: Полски фермери горят гуми и се бият с полицията пред полския парламент (ВИДЕО)

Правителството на Украйна изчислява, че връщането към предишната ситуация ще намали бюджетните фигури с около 3,5 млрд. евро годишно.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес