Надпреварата във въоръжаването: Трима се карат, Китай ще спечели

15 май 2025, 07:30 часа • 2500 | прочитания

Фондовите пазари в момента дават високи цени на технологичните компании, занимаващи се с изкуствен интелект (AI/ИИ). Но те ще изискват и висока цена от американските политици в областта на сигурността, защото AI ще промени характера на войната далеч по-фундаментално от всяка друга иновация, с която сме се сблъсквали през живота си. Печално известната Стратегическа отбранителна инициатива на Роналд Рейгън ("Междузвездни войни" - включително изграждане на противоракетен щит над САЩ) се провали, защото старите технологии не можеха да осигурят необходимата точност. Но AI би могъл да направи това реалност, а основната грижа на Америка е Китай да не стигне пръв дотам. 

Америка обаче е обезпокоена и от това, че китайците са по-напред в създаването на дронове с изкуствен интелект. Ние мислим за дроновете като за съвременни военни оръжия, но тези, използвани по време на руско-украинската война, все още изискват оператор. Сега си представете, че едната страна разполага с дронове с AI. Западът и НАТО изглежда се чувстват доста комфортно със сегашните си бойни способности, които обаче бързо остаряват - воденето на война с помощта на AI е съвсем нов етап. Още: Изкуствен свръхинтелект: Научна глупост или истинска заплаха за човечеството?

Енергия

Китай вече постига напредък в две области, които ще бъдат от решаващо значение. Първата е енергоснабдяването, което е жизненоважно за захранването на големи центрове за данни с AI. Западът би трябвало да е обезпокоен от огромния мащаб на енергийната експанзия на Китай. Пекин си е поставил за цел да генерира 2461 гигавата енергия от възобновяеми източници до 2030 г. Съответните планирани цифри за ЕС и САЩ са 1100 и 500 гигавата.

Китай залага сериозно на възобновяемите енергийни източници, като например най-големият водноелектрически язовир в света в Тибет, който ще има енергиен капацитет, приблизително равен на цялото производство на електроенергия на Германия днес. И това е само един язовир. Той дори не беше включен в списъка с цели на Китай. 

AI изисква безумно количество енергия. Както автомобилната индустрия наскоро откри, че електрическият автомобил не е еволюция, а напълно нов продукт. Същото важи и за всичко, задвижвано от AI. Германската оръжейна компания Rheinmetall е мощен производител на боеприпаси и танкове. Компанията произвежда най-добрите танкове в света. Но те са остарели - те са „тежкият метал“ на отбранителното производство. Вероятно не бихте искали да седите в подобна машина, когато е атакувана от рояк дронове, управлявани от AI.

Докато Китай се движи напред с бързи темпове, Европа със своите абсурдни правила за защита на данните и регулации за AI на практика криминализира най-важния процъфтяващ бизнес сектор на 21-ви век. "Файненшъл таймс" съобщи, че на британските войници е забранено да използват оборудване за електронно заглушаване, тъй като то нарушава Общия регламент относно защитата на данните. Още: Квантовите компютри са тук и застрашават всяка лична информация в интернет

Европейците като цяло нямат представа колко много вреди си нанасят с нелепата си мания по защитата на данните. И те дори не осъзнават как това ще се отрази на тяхната сигурност. В салоните на европейските столици, където се обсъждат въпроси на външната политика, е малко вероятно да чуете да се говори за дронове с AI или за сателитни ракетни системи с AI. Западната външнополитическа общност изглежда не е наясно с AI.

Междувременно Китай действа много по-енергично от Запада. Той инвестира много пари в AI и не се саморегулира до смърт. Да вземем 5G. Докато ние, европейците, тепърва се опитваме да го внедрим, китайците вече разработват 6G – технологията, която е необходима за управление на комуникациите в следващото поколение производство.

Това е втората основна област, в която Китай превъзхожда: високотехнологичното производство. Преобладаващото мнение в САЩ и Великобритания е, че развитите страни трябва да се насочат към услугите и да оставят производството, с неговите фабрики и цехове, на новосъздадени компании като в Китай.

Икономистите не разбират същността на случващото се. Те считат, че би било по-ефективно Китай да се занимава с производството, докато САЩ биха могли да се специализират във високите технологии и финансите, оставяйки Европа да се превърне в музей на антиките. Те забравят за избирателите, които искат истински работни места, за естеството на производството на 21-ви век и за опасенията за безопасността. Още: Глас от САЩ: Погледнах в бъдещето, не видях Америка

Парадоксът е, че в САЩ разбират от икономиката на услугите, задвижвана от AI, както никой друг. И те все още изглежда са водещи в научните изследвания. Но Китай наваксва, защото всички нови технологии са обществено достояние. Както откровено призна един анонимен служител на Google, „ние нямаме OpenAI (американска изследователска компания, занимаваща се с разработки в областта на изкуствения интелект - бел. прев.)“. САЩ също го нямат.

Това не е свят на тайни алгоритми или индустриални патенти. Можете да се включите в него с минимални разходи. Всичко, от което се нуждаете, са няколко лаптопа с добра графична карта. Всеки може да се присъедини. В стария свят технологичното лидерство означаваше, че Съединените щати са с години пред конкурентите си. Днес това вече не е така.

Ролята на тарифите

Китайската заплаха е много по-сложна от това просто да преписваме домашното си. Китайците произвеждат по-добре и прилагат произведеното на практика в голям мащаб. Главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук заяви преди няколко години, че компанията му е избрала Китай за изграждане на производството си не защото там е по-евтино, а защото са добри в това. По същия начин Илон Мъск построи главния си европейски автомобилен завод в Германия, защото германците знаят как да произвеждат.

Този подход има и някои недостатъци, които Мъск наскоро откри. Въпреки това, той все още уважава производствените умения и способности. Макар че среднотехнологичният производствен икономически модел вече не работи в Германия, все още има опит и знания там и в други европейски страни, на които САЩ могат да се позовават, докато се стремят да възстановят промишленото производство. Още: Прогноза от Залужни: Кога Русия ще може да пробие решително в Украйна?

САЩ са нетърпеливи да видят завръщането на производството в страната, но трябва да сме наясно, че това не означава връщане на старите работни места, които бяха загубени в „ръждясалия пояс“. Новата индустрия ще се управлява от роботи, а не от хора, и ще бъде обслужвана също от роботи. Това не е свързано с работни места. Въпрос е на потенциал и производствени възможности. 

За да придобият тези възможности, Съединените щати се нуждаят от съюзници. Администрацията на Байдън успя да привлече европейци в САЩ чрез Закона за намаляване на инфлацията. Тръмп се опитва да направи същото с по-бруталната си тарифна политика. Средствата са различни, но в крайна сметка целта е една и съща: да се принудят европейските компании да инвестират в Съединените щати, пише Un Herd.

Съмнявам се обаче, че тарифите на Тръмп ще превърнат САЩ в индустриална сила, способна да се конкурира с Китай. На Пекин му бяха необходими 30 години, за да премине от прединдустриална икономика до днешното си състояние. В тази надпревара във въоръжаването на 21-ви век, енергетиката и промишленото производство са от първостепенно значение. Китай е далеч пред останалите и в двата фронта. САЩ имат само един шанс да останат в тази надпревара: да създадат интелигентен съюз. Но все още не съм чул нищо за убедителен план, който да ни показва откъде ще дойдат уменията и ноу-хауто. 

Автор: Волфганг Мюнхау

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес