ЕК представя поредните междинни доклади за България и Румъния

08 февруари 2012, 06:58 часа • 4096 | прочитания

Европейската комисия ще представи днес от 11.30 ч. българско време поредните междинни доклади за България и за Румъния по механизма за сътрудничество и оценка.

Още: Изцяло затвориха платното за движение от София за Бургас на „Тракия“

Още: Кой има имен ден днес, 11 май 2025 г. Честито!

Докладите ще отчетат напредъка на двете страни от издаването на последния документ, публикуван на 20 юли миналата година. Тогава комисията препоръча на двете страни да постигнат допълнителен напредък в областта на съдебната реформа и борбата с корупцията, а в случая с България - и в борбата с организираната престъпност.

Докладите отбелязваха, че и в двете държави съдебната система следва да положи по-големи усилия за реформа. В доклада за напредъка на България се посочваше съществуването на трайна политическа воля и ангажимент на българското правителство да продължи изпълнението на стратегията си за реформа.

В документа за България е записано, че съобразно препоръките на комисията в нашата страна вече работят специализираният съд и прокуратура, постановени са първите решения на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, а Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, е постигнала значителни резултати. В допълнение се отбелязва, че страната ни е предприела мерки за подобряване на съдебната практика, в организацията на прокуратурата и за повишаване на сътрудничеството между полицията, съдебната система и административните власти.

Още: Почина журналист от БНР с 40 години опит в радиото

Още: Най-важните новини за деня: 10 май 2025 г.

ЕК е записала, че законът за отнемане на имущество, внесен в парламента, трябва да бъде с широк обхват и подкрепен от институциите, за да подейства разубеждаващо на организираната престъпност и корупцията на високите нива. Според комисията промените в съдебната система, свързани с назначенията и повишенията на магистрати, все още не дават очакваните резултати. ЕК препоръчва промени в системата за избор на Висшия съдебен съвет /ВСС/, което би повишило прозрачността на ВСС и би било важна стъпка към фундаментална реформа на съдебната система.

Комисията коментира, че в следващите месеци са необходими допълнителни стъпки в тази област, за да се покажат убедителни резултати и за да може това да бъде отчетено от ЕК в доклада през лятото, когато ще бъдат обобщени постиженията за петте години от въвеждането на механизма. Докладът посочва, че в периода от юли миналата година насам у нас са били предприети действия за равномерното разпределение на работата в съдебната система, но същевременно се критикуват някои назначения в съдебната власт по отношение на прозрачността и обективността. Отново се отбелязва, че с някои изключения съдебните решения все още не се публикуват и практиката в това отношение не е уеднаквена.

Поставя се и въпросът за липсата на обвързаност в общата система за противодействие на престъпността, която следва да обхване полицията, прокуратурата и администрацията. По отношение на борбата с организирана престъпност се посочва липсата на ефективна защита на свидетелите по дела в тази сфера. Препоръчват се промени, свързани с процеса на събирането на доказателства и методите на разследване. По въпроса с даренията към полицията се отбелязват предприетите промени, довели до това, че даряват единствено държавни фирми и е въведен регистър на даренията. Комисията очаква приетите преди месец промени в Етичния кодекс на МВР да дадат резултати, с които да се предотвратят случаи на корупция в полицията.

През идното лято комисията ще направи цялостна оценка на напредъка на България и на Румъния по механизма от присъединяването на двете държави към ЕС през 2007 г. досега и ще изготви предложения в зависимост от тази оценка. През януари председателят на ЕК Жозе Барозу заяви, че комисията е устояла на натиска механизмът да бъде обвързван с приемането на България и на Румъния в Шенген.

Още: Посланикът на Украйна у нас: Има само една пречка за възстановяването на мира

Още: Прогноза за времето - 10 май 2025 г. (събота)

Той добави, че критериите по механизма няма да бъдат променяни, както и че двете страни са изпълнили изцяло критериите за членство в зоната. През есента на миналата година Холандия остана единствената страна в ЕС, която се противопостави на разширяването на Шенген с двете държави и поиска да прочете "поне два положителни доклада", преди да промени становището си.

Според дипломати, пожелали анонимност, обективно не съществуват "добри и лоши доклади", тъй като е въпрос на възприятие как се оценява информацията в документите на ЕК по механизма.  

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Адриана Димитрова
Адриана Димитрова Отговорен редактор
Новините днес