Износът на България за ЕС се е увеличил с 6.5%

10 септември 2013, 11:35 часа • 7922 | прочитания

В периода януари - юни 2013 година износът на България за Европейския съюз се е увеличил  с 6.5% и е в размер на 12.3 млрд. лева. Данните са спрямо същия период на предходната година. Това сочат данни на Националния статистически институт (НСИ).

Още: Kaufland получи наградата „Партньор на българския бизнес“ от GLOBAL INDUSTRY AWARDS 2025

Още: Правителството заделя още милиони в борбата с градушките: Има ли ефект обаче?

Основни търговски партньори на България са Германия, Италия, Румъния, Гърция и Франция, които формират 69.5% от износа за държавите - членки на ЕС. През юни 2013 година износът за ЕС се увеличава с 1.4% спрямо същия месец на предходната година и е на стойност 2.0 млрд. лева.

Вносът на България от ЕС за периода януари - юни 2013 година намалява с 6.8 млн. лв. спрямо същия период на предходната година и е на стойност 14.4 млрд. лв. по цени CIF. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Германия, Италия, Румъния, Гърция и Испания,

През юни 2013 година вносът на България от държавите - членки на ЕС, намалява с 3.1% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 2.6 млрд. лв. по цени CIF.

Още: Руини: 40 % от България вече е демографска пустиня - под десет души на квадратен километър

Още: Синдромът на родителското отчуждение и частните случаи на педофилия: Наука, факти и поле за спор

Външнотърговското салдо (износ FOB - внос CIF) на България с ЕС за периода януари - юни 2013 година е отрицателно и е на стойност 2 178.5 млн. лева. По цени FOB/FOB (след елиминиране на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки) салдото също е отрицателно и е в размер на 1 519.9 млн. лева.

При износа на България за ЕС, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, през първите шест месеца на 2013 година в сравнение със същия период на 2012 година най-голям ръст (26.2%) е отбелязан в сектор „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн”. Най-голям спад (8.4%) се наблюдава при износа от сектор „Храни и живи животни”.

При вноса от ЕС най-голямо процентно увеличение (9.1%) е отчетено в сектор „Химични вещества и продукти”, а най-голямо намаление (6.7%) се наблюдава в сектор „Машини, оборудване и превозни средства”.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Мирчева
Десислава Мирчева Отговорен редактор
Новините днес