Македония: България получи шамар на своя територия

08 октомври 2012, 09:53 часа • 17450 | прочитания

Българската общественост и българските медии, които реагираха бурно на филма „Трето полувреме” и обвиниха Македония в агресивна неприятелска кампания към своята държава, в петък получиха освежаващо послание на своя територия, коментира днес македонският ”Утрински весник”. Еврейски представители и световни изследователи заявиха на дебат в София, че е добре това, че България се гордее, че е спасила 48 000 евреи от лагерите на смъртта, но сега трябва да признае, че е позволила убийството на 11 000 евреи от териториите под неин контрол, посочва вестникът.

Още: BG-Alert предупреди за опасно време в Ямбол и Бургас

Още: Ограничават движението по част от АМ "Хемус" в понеделник

„Вие сте смели спасители, но също и брутални убийци и хладнокръвни преследвачи. Не може да приемете едното без другото”, каза Майкъл Беренбаум, основател на американския Мемориален музей на Холокоста, на конференция в петък в София, имаща за цел да хвърли светлина върху тази мрачна страница от българската история.

„Злото няма националност. Изясняването на този въпрос ще допринесе за помиряването на Балканите”, каза пък българският политически анализатор Антоний Тодоров, цитиран от Фокус.

Историци казват, че 11 000 евреи от администрираните от България територии, намиращи се в днешна Македония и Гърция, са загинали в нацистките лагери на смъртта, посочва вестникът. Но България използва репутацията си на почетно изключение и спасителка на евреи като основа за изграждане на контакти с Израел, като и двете държави се готвят да отбележат следващия март 70-та годишнина от отказа на София да изпрати своите евреи да бъдат убит от нацистите.

Още: Експерт: Бедността задушава около 1,5 милиона от българите, а неочакваните разходи вкарват в криза всеки втори

Още: Полк. Вилис Цуров: F-16 не е играчка за носталгични ветерани (ВИДЕО)

Според българския историк Николай Поппетров темата била силно експлоатирана за политически цели. Според изследователи България внимателно избягвала да говори за другата страна на Втората световна война и поради тази причина третирането на македонските евреи до голяма степен е останало непознато за обикновените хора в страната. Това обаче наруши отношенията между София и Скопие.

„Не съществува амнезия в паметта на нацията”, заявил македонският историк Тодор Чепреганов, обяснявайки, че българското правителство, полицията и монархията от онова време имат отговорност за депортирането на македонските евреи. Според някои историци България била длъжна да жертва евреите в територии, които били под неин контрол, за да спаси повече от нейните евреи. Според българския журналист от еврейски произход Еми Барух, чието семейство е едно от онези, които са избегнали депортацията „тълкуването, че животите на 50 000 души са платени с тези на 11 000 е неморално и злобно”.

Редактор: Десислава Ушатова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес