Докладът отразява дейностите, извършени през 2011 г. с цел предоставяне на повече удобства на хората с увреждания, предаде БГНЕС.
Още: Бащата на Сияна: 40 дни на адска мъка, 40 дни на борба за справедливост
Още: Седмична прогноза за времето за 12-18 май 2025 г.
Основните цели на Плана за изминалата година са били осигуряване на достъпна архитектурна среда и достъпен транспорт. Участие в изпълнението на поставените задачи са взели министерствата на регионалното развитие и благоустройство, на физическото възпитание и спорта, на транспорта, информационните технологии и съобщенията, общините и някои неправителствените организации.
Според доклада, общините са изградили 259 съоръжения за осигуряване на достъпна среда и са ремонтирали читалища и културни институти, за да могат да бъдат посещавани от хората с увреждания.
Финансирани са 17 проекта за осигуряване на достъп и адаптиране на работната среда за хора с увреждания, в изпълнение на програмата за осигуряване на достъп и адаптиране на културни, исторически и спортни обекти с международно, национално и регионално значение, реализирана от Агенцията за хората с увреждания,
Още: "Радев иска да суспендира Конституцията": Позиция на 40 преподаватели по право
Още: Изцяло затвориха платното за движение от София за Бургас на „Тракия“
През 2011г. са направени и промени в нормативната уредба за подобряване качеството на живот на хората с увреждания. Съкратен е срокът за изплащане на целевата помощ за изработване, покупка и/или ремонт на медицински изделия и/или помощни средства. От заплащане на винетна такса са освободени лицата или семействата, отглеждащи деца с трайни увреждания. Изготвена е наредба, която изгражда нормативна рамка на процесите на заплащане на медицинските изделия с публични средства.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Продължен е и процесът на деинституционализация чрез намаляване на капацитета и закриване на специализирани институции. Успоредно с това са били развивани формите за предоставяне на социални услуги в общността – дневни центрове, центрове за настаняване от семеен тип, рехабилитационни центрове и др.
През изминалата учебна 2010/2011 са се обучавали 10 304 деца и ученици със специални образователни потребности. Това е постигнато при тясно сътрудничество между министерствата на образованието и науката и на труда и социалната политика, Държавна агенция за закрила на детето, Агенция за социално подпомагане, общините и неправителствените организации.
Продължена е и Националната програма за заетост и обучение на хора с трайни увреждания на Агенцията по заетостта. Програмата е осигурила работа на 3037 души с трайни увреждания, от които 1563 са включени в нови дейности. Средномесечно са работили 1923 лица. Изразходваните за целта средства надхвърлят 6,5 млн. лв.
Още: Най-важните новини за деня: 10 май 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 11 май 2025 г. (неделя)
По Оперативна програма "Регионално развитие" през 2011г. са приключени 17 договора за безвъзмездна финансова помощ с предвидени мерки за осигуряване на равни възможности за хората с увреждания.
Един от успехите през 2011г., е ратифицирането на конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания.