От едната страна издигат големански паметници, а от другата ровят в кофите за боклук. Етническите групи в Македония живеят в мир, но напрежението помежду им не е погаснало.
Още: Сбогуваме се с Асен Григоров в понеделник
Още: Киселова: Не трябва да губим вярата в силата на българския дух
Скопие представлява една голяма строителна площадка. Това е така, защото градът трябвало да стане по-красив - според целта, обявена от коалиционното македонско-албанско правителство на премиера Груевски. По-добре щеше да е обаче, ако целта бе повече демокрация, смята Бранко Джорджевски, заместник-главен редактор на вестник "Дневник". Журналистът отбелязва, че от 20 години насам партиите се редуват начело на държавата, а по отношение на демократизацията не е постигнат никакъв напредък.
Партиите преследват собствените си интереси, политически дебати не се водят, а алтернативите изобщо нямат шанс, казва Джорджевски. Той посочва също, че 38 процента от македонците са партийни членове, за което си има съвсем логично обяснение - ако не си член на партия, няма да получиш добра работа, няма да можеш да осигуриш добро образование на децата си, нито пък ще можеш да направиш добри сделки.
Хора втора категория
Още: Бачев: В блатото на невежеството няма дъно
Още: Кой има имен ден днес, 24 май 2025 г. Честито!
Който няма работа, намира други начини за препитание - като рови например из кофите за боклук в търсене на храна или нещо, което може да бъде продадено. Повечето хора, които преживяват по този начин, са роми. Някои от тях продават след това находките си на градския ромски пазар. "Именно затова живея от 20 години в Австрия", казва Джелал Яшаров. Според него на ромите се гледа като на хора втора категория - хора, които се нареждат след македонците и албанците.
"Можем да разговаряме, да пием кафе, да работим заедно, но стане ли дума за политика, хармонията отива по дяволите. Политиката е виновна", убеден е Яшаров, който все пак признава, че положението на ромите се е подобрило. В ромския квартал има училище, строи се и второ.
Още: Димитър Манолов: Още не са платени заплатите на служителите в градския транспорт
Още: Силна буря и градушка в Хисаря (ВИДЕО)
Дали Брюксел ще помогне?
При споменаването на думата строителство Джавид Насири направо подскача - макар че покрай огромните строителни площадки в центъра на Скопие неговият магазин за употребявани строителни материали би трябвало да процъфтява. Албанецът хич не е доволен: "От другата страна, където са македонците, се строи и инвестира много, но при нас, от албанската страна, не се прави нищо". Джавид Насири е бивш учител, захваща се с бизнеса си през 2001-ва. Той казва, че днес албанците имат повече права в образованието и политиката, но все пак продължават да са ощетени.
Още: Прогноза за времето - 24 май 2025 г. (събота)
Още: Опасни бури с градушки удариха части от страната
И албанските македонци, и ромите се чувстват непълноценни, казва журналистът Бранко Джорджевски. И добавя: "Политиците са длъжници на тези хора, те биха могли да правят много повече за тях." Очакванията сега са за повече натиск от страна на Брюксел - все пак Македония иска да се присъедини към Европейския съюз.
Източник: Дойче веле