България ще приеме еврото - такава преценка прави известната кредитна агенция S&P Global Ratings, която потвърди дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на родината ни в чуждестранна и местна валута. Рейтингът остава 'BBB/A-2'. Перспективата пред рейтинга също остава положителна.
Още: Управителят на БНБ: Конвергентните доклади за еврозоната са положителни
Според S&P Global Ratings, България ще влезе в еврозоната в началото на 2026 година, като това е развоят в минимум 1 от 3 сценария. Инфлацията е 2,7%, под изискваното ниво от поне 2,8%, което е ключов индикатор - от S&P Global Ratings считат, че през юли Европейският съвет и Еврогрупата ще кажат окончателно дали има зелена светлина за влизане в еврозоната за България. Агенцията подчертава изрично следното - макар да са направени малко структурни реформи, които са крайно необходими за икономиката ни, секторът на услуги в българската икономика проявява изключителна устойчивост и това е икономическият ни двигател. Приръстът на сектора през 2024 година е 7,5% от БВП и е един от най-големите сред развиващите се държави.
Директната ни търговска експозиция към САЩ е по-малка от 4% и затова S&P Global Ratings смятат, че ефектът от американските мита върху Европа ще засегне България предимно индиректно, чрез намалено търсене от най-големите ѝ търговски партньори – по-специално Германия и Румъния.
Още: Още един сигнал от високо ниво, че България със сигурност ще приеме еврото
Червена точка - S&P Global Ratings смята, че е много вероятно България да загуби 50% от това, което би могла да вземе в идеалния случай като еврофондове. Заради липсата на провеждане на структурни реформи и слабото усвояване на еврофондове, България пропуска много възможности, казват експертите на агенцията. Тя прогнозира, че икономическият ни растеж през 2025 година ще е 2,4% и ще стигне до 3% през 2028 година, но главно защото очаква по-голямо търсене от страна на външнотърговските ни партньори, което да стимулира икономиката ни. Голям проблем е свиването на работната ръка - по 1% годишно, като в близко бъдеще не се вижда решение.
"Инфлацията в България се увеличи в началото на 2025 г., след период на бърза дезинфлация през 2024 г. Това увеличението отчасти се дължи на ръста на регулираните цени на комуналните услуги и на ДДС, като част от бюджета за 2025 г. Въпреки че разбираме, че тези политики за набиране на приходи са важни за постигане на бюджетните цели, смятаме, че промените усложняват усилията на България да изпълни критерия за ценова стабилност, необходим за влизане в еврозоната. Основният сценарий обаче е, че инфлацията ще влезе в критерия за конвергенция и България ще се присъедини еврозоната до 2026 г.", уточнява S&P Global Ratings.
Агенцията смята и, че целта от 3% бюджетен дефицит от БВП в следващите 3 години е постижима за България.
За банките в България, S&P Global Ratings казва, че са печеливши, ликвидни и адекватно капитализирани. Само че високата ликвидност отчасти възпрепятства вдигането на лихвите в България за вътрешнопазарни заеми, особено заеми за домакинствата. Растежът на кредитите в частния сектор достигна високите 15% на годишна база през март 2025 г. "Смятаме, че това отчасти се дължи на очакването за присъединяване към еврозоната, но виждаме риск от натрупване на икономически дисбаланс, ако тази тенденция не се забави през следващите една до две години. БНБ въведе мерки за повишаване на устойчивостта на банковата система, например чрез повишаване процентът на минималните задължителни резерви, процентът на антицикличния буфер и макропруденциални мерки, базирани на кредитополучателя, от октомври 2024 г. Качеството на активите е непрекъснато се подобрява и брутните необслужвани кредити са ниски", уточняват от S&P Global Ratings.
Още: БНБ с мерки срещу инфлацията: затяга кредитирането
Бъдещето на рейтинга ни
S&P Global Ratings казва, че ще повиши кредитния ни рейтинг, ако влезем в еврозоната. Но предупреждава, че политическата нестабилност е сериозен фактор, откроява и публичните настроения против единната европейска валута, вероятно визирайки инициативата на президента Румен Радев сега да се прави референдум за приемане на еврото и то Радев иска въпрос дали да приемаме единната европейска валута през 2026 година.
Ако перспективата за влизане в еврозоната на България стане далечна, то S&P Global Ratings ще преразгледа и перспективата пред кредитния ни рейтинг, като ще я понижи - от "положителна", на "стабилна". Влизане в еврозоната може да върне политическата нестабилност в България, смятат още от S&P Global Ratings.
Още: Причините да не печелим повече пари и кога приемаме еврото: Оценка на рейтинга