Ще станем ли по-бедни с приемането на еврото: Говори икономистът Стоян Панчев (ВИДЕО)

23 май 2025, 19:30 часа • 1490 | прочитания

Ще станем ли по-бедни с приемането на еврото и други опасения заради присъединяването на България към еврозоната. Това коментира в предаването Студио Actualno Стоян Панчев, икономист от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП): “Смятам, че, особено ако го приемем твърде рано, ефектите върху нашата икономика ще бъдат отрицателни. Първият такъв, може би много хора са запознати с него и го видяхме в Хърватия е, че ще има допълнително повишение на цените. Това е първото нещо, което може да се каже. Обикновено когато става въпрос за повишение на цените след влизане в еврозоната има две причини.

Още: Още един сигнал от високо ниво, че България със сигурност ще приеме еврото

Едната е заради закръглянето на цените, това всички го знаем. Даже доста добре е описано в доклади на самата Европейска централна банка (ЕЦБ). И вече въпросът е колко е голямо като ефект.

Случаят Хърватия

В Хърватия беше доста голямо заради специфичните причини, които имаше в този момент, когато беше въведено. Например хърватите притискаха цените преди да влязат в еврозоната. Съответно в момента, в който влязоха, те тръгнаха обратно нагоре.

Още: Управителят на БНБ: Конвергентните доклади за еврозоната са положителни

Сега продължават да ги притискат точно заради това нещо. Имат над 70 стоки, които са с наложен административен таван на цените. Така че това е едната причина.

Снимка БГНЕС

Втората причина е заради разликата в ценовото равнище, т. нар. реална конвергенция. Когато една страна влезе във валутен съюз с друга и между двете има голяма дупка, що се отнася до доходи, равнище на цените, БВП на глава от населението.

Какво ще стане с доходите

Това, което обикновено се случва е, че цените на по-бедната страна започват да гонят цените на по-богатата, а доходите – не чак толкова.

Още: Дни преди доклада за еврото: Ключови данни от Евростат за инфлацията

Защото голяма част от доходите всъщност се получават от услуги, които не са толкова лесни за износ в по-богатата икономика. Така че това са класическите причини.“

Как икономистът отговори на възражението, че в доклада на Фискалния съвет се изтъква друго – че икономиките и доходите на страните от Източна Европа, приели еврото, по-бързо настигат европеските,

Още: Доближават ли се приелите еврото по-бързо до средния доход за ЕС: Анализ на Фискалния съвет

както и за изследването на ЕКИП, което показва, че богатството на българите вече е над 1 трилион лева, ще научите от видеоматериала.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес