Оръжията: Един добър и един лош пример

14 януари 2013, 09:26 часа • 14660 | прочитания

Малка Швейцария и необятна Америка си приличат поне по едно: те са силно привързани към личните оръжия. Съответно либерални са и законите за ползването им. Традициите им в това отношение все пак са съвършено различни.

Още: "Опит да се минира конвергентният доклад": "Правосъдие за всеки" с коментар за референдума на Радев (ВИДЕО)

Още: BG-Alert предупреди за опасно време в Ямбол и Бургас

Ако все пак трябва да сравняваме двете страни, Америка е тази с по-либералното оръжейно законодателство. "В някои от нейните щати е разрешено човек да се разхожда със заредено оръжие, което е немислимо в Швейцария", казва президентът на Швейцарското дружество за либерално оръжейно право Вили Пфунд.

Подобно на САЩ, в Швейцария оръжията също са много разпространени. Няма официална статистика, но експертите предполагат, че всеки трети от 8-милионното население на страната притежава огнестрелно оръжие. След САЩ и Йемен Швейцария е третата в света държава по брой на оръжията на глава от населението. На практика всеки гражданин на страната може да си купи и да притежава оръжие и муниции за него. Това се дължи на особеностите на швейцарската армия, която е изградена на принципа на милициите - всеки военнослужещ има правото да задържи личното си оръжие и след края на службата си и да го съхранява у дома.

Това, че някой притежава оръжие, все още не означава, че обществото е пронизано от насилие. По-важно е дали хората отговорно боравят с него. През последните 30 години броят на смъртните случаи, причинени от употребата на оръжие в Швейцария, не отбелязва никакво увеличение. Става дума за по около 45-55 случая на година. Преди 2 години в Швейцария се проведе референдум, на който мнозинството от гражданите отхвърли искането за по-строго оръжейно законодателство.

Още: Ограничават движението по част от АМ "Хемус" в понеделник

Още: Експерт: Бедността задушава около 1,5 милиона от българите, а неочакваните разходи вкарват в криза всеки втори

Различен манталитет и възпитание

Макар Швейцария и САЩ да си приличат по широкото разпространение на лично оръжие, двете страни се различават много по броя на инцидентите с употребата му. Това се дължи на разликите в манталитета и културните традиции на двете страни. "По-важното е не дали човек лесно може да се сдобие с оръжие, а в каква среда расте той", казва директорът на криминологичния изследователски институт на германската провинция Долна Саксония Кристиян Пфайфер.

Още: Полк. Вилис Цуров: F-16 не е играчка за носталгични ветерани (ВИДЕО)

Още: Kaufland получи наградата „Партньор на българския бизнес“ от GLOBAL INDUSTRY AWARDS 2025

"Именно по този показател Швейцария много се отличава от САЩ", твърди експертът. Той дава пример с възпитанието на децата - в Швейцария още от малки те се научават на толерантност и взаимно доверие, детството им преминава в свободна от насилие среда. Швейцарците растат със съзнанието, че ако спазваш етичните норми, това ти се отплаща.

Според актуално проучване в САЩ, повече от 200 000 деца редовно са принудени да понасят физически наказания и бой от учителя си. "Едва 15 процента от децата в училищна възраст в Америка растат в среда без насилие", казва Пфайфер. За сравнение - в Германия те са близо 67 %. Експертите са категорични, че една от основните причини за привързаността на американците към оръжията е чувството за безсилие, което са изпитвали редовно в детството си.

Още: Правителството заделя още милиони в борбата с градушките: Има ли ефект обаче?

Още: Руини: 40 % от България вече е демографска пустиня - под десет души на квадратен километър

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес