Румънският министър по европейските въпроси Леонард Орбан заяви във вторник, че перспективите на Румъния за членство в Шенгенското пространство не са оптимистични на фона на изискването на Холандия за два положителни последователни доклада за съдебната система и борбата срещу корупцията на страната в рамките на Механизма за сътрудничество и контрол, съобщава „Бизнес ривю”, цитирани от агенция "Фокус".
Още: Ограничават движението по част от АМ "Хемус" в понеделник
„Механизмът за сътрудничество и контрол по съдебната реформа и борбата срещу корупцията е полезен вътрешен механизъм, но той се превърна в инструмент срещу държавните интереси на европейско ниво”, посочи Орбан. Той подчерта, че ако механизмът бъде приложен еднакво към всички страни-членки, биха се получили „интересни оценки”, които може да покажат, че България и Румъния не са най-корумпираните членове на ЕС.
От своя страна, посланикът на Дания в Румъния, Михаел Стернберг, заяви, че страната му, която в момента е ротационен председател на ЕС, „е готова да приеме България и Румъния като пълноправни членове на Шенгенското пространство”. Посланикът изрази увереност, че едни и същи критерии би трябвало да се прилагат към настоящите и бъдещите членове на Шенген, като се избягват двойните стандарти.
„Холандското правителство няма голямо поле на действие заради вътрешнополитически причини”, посочи още Стернберг, с което подсказа, че влизането на София и Букурещ в Шенген може да не се случи по време на датското председателство на ЕС.
Още: Полк. Вилис Цуров: F-16 не е играчка за носталгични ветерани (ВИДЕО)
Още: Kaufland получи наградата „Партньор на българския бизнес“ от GLOBAL INDUSTRY AWARDS 2025
Въпреки това румънският външен министър Теодор Баконски посочи, че Румъния и България би трябвало да се присъединят към Шенген през първата половина на 2012 година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Правителството заделя още милиони в борбата с градушките: Има ли ефект обаче?
Още: Руини: 40 % от България вече е демографска пустиня - под десет души на квадратен километър